Η Μπόρατς στο δρόμο του ΠΑΟΚ! – Στα πέναλτι οι Βόσνιοι έφυγαν με την πρόκριση από την Αλβανία (vid)

borac

Η Μπόρατς από την Μπάνια Λούκα έμεινε «όρθια» στην Elbasan Arena απέναντι στην Εγνάτια και στη διαδικασία των πέναλτι (1-4) πήρε την πρόκριση για τον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League, όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ.

Μετά από την κανονική διάρκεια και την ημίωρη παράταση οι δύο ομάδες έμειναν στο 2-1 και όλα κρίθηκαν στη ρώσικη «ρουλέτα» των πέναλτι, όπου οι Βόσνιοι ήταν πιο ψύχραιμοι ευστοχώντας στα πρώτα τρία πέναλτι.

Το γκολ του Ντουκούο στο 82ο λεπτό έκανε τη διαφορά (2-1) ανάμεσα στις δύο ομάδες, δίνοντας μια δεύτερη ευκαιρία (στη μισάωρη παράταση) στους γηπεδούχους.

Η Εγνάτια άνοιξε νωρίς το σκορ, μόλις στο 18ο λεπτό με τον Μελίχ Ιμπαρχίμογλου, ωστόσο με την συμπλήρωση μισής ώρας ο Λούκιτς ισοφάρισε για την Μπόρατς και μέχρι λίγο πριν από το φινάλε ήταν οι Βόσνιοι εκείνοι που προκρίνονται στον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League.

Το παιχνίδι ήταν επεισοδιακό με τον Ιταλό διαιτητή, Φάμπιο Μαρέσκα, να αναγκάζεται να διακόψει για μερικά λεπτά την αναμέτρηση εξαιτίας των υβριστικών συνθημάτων που φώναζαν οι οπαδοί της Εγνάτια κατά των Σέρβων ποδοσφαιριστών της Μπόρατς, που είδε τον προπονητή της, Μλάντεν Ζίζοβιτς, να αποβάλλεται στο τέταρτο λεπτό της παράτασης.