Η επιστροφή Μιχαηλίδη και οι σκέψεις Λουτσέσκου

Ο Γιάννης Μιχαηλίδης, που θα καλύψει το κενό του τιμωρημένου Κώστα Κουλιεράκη, θα θυμάται ότι έκανε ντεμπούτο με τον ΠΑΟΚ (για το πρωτάθλημα) στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και στο προ τετραετίας αγώνα των play off, όταν o  «Δικέφαλος» είχε επικρατήσει 2-0 με τα γκολ των Σφιντέρσκι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και Βαρέλα (56′).

Ο Γιαννιτσιώτης κεντρικός αμυντικός έχει αγωνιστεί την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο σε 19 παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις, έχοντας βρει δίχτυα μία φορά απέναντι στη Λαμία, ενώ μοίρασε και μία ασίστ σε συνολικά 1.579 λεπτά συμμετοχής. Ο 24χρονος στόπερ θα αγωνιστεί για 13η φορά μαζί με τον Τόμας Κεντζιόρα, αποτελώντας το κεντρικό δίδυμο στην άμυνα μπροστά από τον Ντομινίκ Κοτάρσκι.

Συνολικά στον αγωνιστικό χώρο οι δυο αμυντικοί του Δικεφάλου έχουν παίξει 917 λεπτά ως δίδυμο κατά τη διάρκεια της. Σε ό,τι αφορά τον απολογισμό τους στα 12 παιχνίδια που έπαιξαν μαζί στο κέντρο της άμυνας, αυτός είναι επτά νίκες, τρεις ισοπαλίες και δυο ήττες (με τον ΟΦΗ στην Κρήτη και στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα).

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου προσανατολίζεται στο αποψινό μεγάλο παιχνίδι να διατηρήσει σε μεγάλο βαθμό την ενδεκάδα που άρχισε το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, με συμμετοχή για άλλη μια φορά σε βασικό σχήμα για τον Γιάννη Κωνσταντέλια, αντί του Τόμας Μουργκ, ενώ μοναδικό ερωτηματικό παραμένει να είναι ποιος εκ των Σάστρε ή Οτο πάρει φανέλα βασικού για το δεξιό άκρο της άμυνας.