Η Αραράτ ζωντανή στο… θρίλερ, πήρε την πρόκριση για να βρεθεί στο δρόμο του Άρη! (video)

Η Αραράτ προηγήθηκε 4-3 στο 114′ (2-2 κ.α.), η Εγνατία έφερε το ματς στα ίσα στο 123′, όμως στη ρώσικη ρουλέτα, οι Αρμένιοι με κορυφαίο τον γκολκίπερ, Ερμακόβ επικράτησαν 4-2.

Ετσι, στον 2ο προκριματικό γύρο θα βρουν απέναντί τους τον Άρη, με το πρώτο ματς να διεξάγεται στο Ερεβάν στις 27 Ιουλίου (επαναληπτικός στις 3/8 στο Βικελίδης).

Η κανονική διάρκεια βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 2-2 και με το πρώτο παιχνίδι να έχει λήξει 1-1 οδηγήθηκαν στην παράταση.

Ματς… ροντέο στον έξτρα χρόνο, όπου σημειώθηκαν τέσσερα γκολ! Ο κορυφαίος της Εγνατία, Ντουαμενά στο 108′ πέτυχε το 3-2, όμως τα τραγικά λάθη στην άμυνα έφεραν την ολική ανατροπή! Στο 110′ ο Γιένε πέτυχε το 3-3 και τρία λεπτά αργότερα ο Τζούλιο σημείωσε το 3-4. Στην τελευταία φάση του ματς, στο 123′ ο Ντουαμενά λύτρωσε την ομάδα του δίνοντάς της μια ακόμα ευκαιρία.

Εκεί, ο γκολκίπερ, Ερμακόβ ήταν εντυπωσιακός, νίκησε τόσο τον Ζεϊνουλάι όσο και τον Κακμπούφι χαρίζοντας ουσιαστικά στην Αραράτ την πρόκριση. Αλεμάο, Σερομπιάν, Αντριάνο και Γιενε δεν αστόχησαν (4-2) και οι Αρμένιοι προκρίθηκαν στον 2ο προκριματικό γύρο του Conference League.