Η ΑΕΚ των 10 παικτών τιμώρησε τον ΠΑΟΚ και πήρε το κύπελλο

Η ΑΕΚ αν και έπαιζε με δέκα παίκτες από το 6ο λεπτό βρήκε τον τρόπο να κερδίσει τον ΠΑΟΚ με 2-0 και να στεφθεί Κυπελλούχος Ελλάδας.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε τον τελικό με την αναμενόμενη ενδεκάδα και τον Στέφαν Σβαμπ, όπως αναμενόταν, να είναι ο παρτενέρ του Ντάγκλας Αουγκούστο στη μεσαία γραμμή. Ο Ματίας Αλμέιδα επέλεξε τον Στάνκοβιτς κάτω από τα δοκάρια και την υπόλοιπη «ενδεκάδα του πρωταθλήματος», δεν έβαλε δηλαδή τους παίκτες που αγωνίστηκαν στα προηγούμενα παιχνίδια του Κυπέλλου Ελλάδας.

Από τα πρώτα λεπτά ο τελικός έδειχνε ότι θα είναι συναρπαστικός παρότι το άδειο και έρημο τοπίο του Πανθεσσαλικού δεν βοηθούσε καθόλου. Η ΑΕΚ έχασε μια μεγάλη ευκαιρία με το εξ επαφής πλασέ του Λιβάι Γκαρσία στο 5ο λεπτό και έμεινε με δέκα παίκτες πολύ νωρίς, μετά τη δικαιολογημένη αποβολή του Ρότα.

Ο ΠΑΟΚ βγήκε μπροστά και έψαξε το γκολ. Στο 11’ ο Σβαμπ απείλησε με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Σάστρε κεραυνοβόλησε τον Στάνκοβιτς με τον γκολκίπερ της ΑΕΚ να απομακρύνει.

Η Ένωση κόντρα στη ροή βρήκε το γκολ με τον Μουκουντί από κοντά να νικάει τον Κοτάρσκι και στο 26ο λεπτό να γράφει το 1-0. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει και με τη συμπλήρωση μισής ώρας έφτασε κοντά στην ισοφάριση με την κεφαλιά του Σβαμπ, που απέκρουσε με δυσκολία ο Στάνκοβιτς.

Στο 39’ ο Κωνσταντέλιας αστόχησε από πολύ καλή θέση, ενώ στο 42’ το σουτ του Σάστρε έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι! Η ΑΕΚ με τη βοήθεια της τύχης άντεξε στο πρώτο 45λεπτο αν και έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 6′, βρήκε και γκολ στη δεύτερη καλή της στιγμή, κρατούσε το προβάδισμα και άρχισε να αγχώνει τους παίκτες του ΠΑΟΚ.

Στο 77’ ο Αουγκούστο έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Βραζιλιάνο να αστοχεί από πολύ κοντά, το ίδιο συνέβη και στην εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια, με τον Πάολο Φερνάντες να βγαίνει στην κόντρα και στο 90’ να κάνει το 2-0.

Το κύπελλο ήταν της ΑΕK που έφτασε στο νταμπλ και τιμώρησε τον ΠΑΟΚ στέλνοντας τον να παίξει το καλοκαίρι στο 2ο προκριματικό γύρο του Conference League.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Βίντα, Χατζισαφί, Μουκουντί, Ρότα, Σιμάνσκι (58’ Γιόνσον), Πινέδα (59’ Σιντιμπέ), Γκατσίνοβιτς (86’ Φερνάντες), Ελίασον (59’ Αμπραμπατ), Λιβάι Γκαρσία, Τσούμπερ.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε (62’ Μπίσεσβαρ), Ίνγκασον, Κουλιεράκης (85’ Κεντζιόρα), Ράφα Σοάρες (62’ Βιεϊρίνια), Σβαμπ (77’ Ελ Καντουρί), Αουγκούστο, Α. Ζίβκοβιτς, Τάισον, Κωνσταντέλιας (85’ Τζίμας), Μπράντον.