«Γαύροι», pyroshow και… Παπάς (vids)

ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός θα συναντηθούν για 32η φορά στο θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας και πέμπτη στα ημιτελικά της διοργάνωσης με «έπαθλο» το ένα από τα δύο εισιτήρια στον τελικό της 21ης Μαΐου.

Η πρώτη φορά, την σεζόν 1974-75, οι δύο ομάδες έπαιξαν σε (μονό) ημιτελικό ήταν. Τότε, οι «ερυθρόλευκοι» στο «Γ. Καραϊσκάκης», μπροστά σε 45.000 θεατές, επικράτησαν με το ευρύ 4-0 των «ασπρόμαυρων», που είχαν στερηθεί των υπηρεσιών του Γιώργου Κούδα και είχαν σε τραγική ημέρα τον Ελβετό τερματοφύλακα, Ρενέ Ντεκ.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 1-0 με γκολ του Περσίδη (21’) και μετά το 70ο λεπτό ήρθε η κατάρρευση του ΠΑΟΚ. Ο Κρητικόπουλος σημείωσε το 2-0, ο Περσίδης τρία λεπτά αργότερα έγραψε το 3-0 και στις καθυστερήσεις πάλι ο Κρητικόπουλος με κοντινό πλασέ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην πρόκριση των Πειραιωτών.

Γαύροι, pyroshow και Κλάους

Την σεζόν 2013-14, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 2-1 στο «Γ. Καραϊσκάκης» (Ντομίνγκες, Φουστέρ, Αθανασιάδης) και στις 16 Απριλίου του 2014 έγινε στην Τούμπα ο περίφημος ημιτελικός με τους… γαύρους στον «ερυθρόλευκο» πάγκο και το εντυπωσιακό «pyroshow» των οπαδών του ΠΑΟΚ στις κατάμεστες κερκίδες της Τούμπας.

Ένα γκολ του Στέφανου Αθανασιάδη στο 47ο λεπτό έδωσε στον «Δικέφαλο» τη νίκη (1-0), όμως πλήρωσε ακριβά εκείνη την πρόκριση. Τιμωρήθηκε από την ΕΠΟ με αφαίρεση τριών βαθμών από τα πλέι οφ του πρωταθλήματος και είδε τον Σταύρο Μάνταλο να αποβάλλει τους Νάτχο και Κατσουράνη, τον Αθανασιάδη στο όριο να δέχεται κίτρινη κάρτα, με αποτέλεσμα να απουσιάσουν από τον τελικό.

Το βράδυ που άλλαξαν όλα…

Ο τρίτος ημιτελικός κρίθηκε στα… χαρτιά. Ήταν η σεζόν 2015-16, με το πρώτο ματς και τότε, όπως και τώρα, στην Τούμπα. Ήταν το αλήστου μνήμης ματς με πρωταγωνιστή τον διαιτητή Παπά, την εισβολή των οπαδών του ΠΑΟΚ στο γήπεδο λίγο πριν το φινάλε που οδήγησε στη διακοπή του αγώνα και την απόφαση που πήρε εκείνο το βράδυ ο Ιβάν Σαββίδης να μην κατέβει η ομάδα στον δεύτερο ημιτελικό σε ένδειξη διαμαρτυρίας.

Οι «ασπρόμαυροι» δεν εμφανίστηκαν στις 27 Απριλίου του 2016 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης και έχασαν τα δύο παιχνίδια με 3-0 στα χαρτιά. Όμως, οι αποφάσεις είχαν παρθεί…

Την σεζόν 2019-20 με ανατροπή από το 0-2 σε 3-2, ο ΠΑΟΚ επικράτησε στον πρώτο ημιτελικό, ωστόσο στη ρεβάνς ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη (2-0) και την πρόκριση.