Γαλατάσαραϊ – ΠΑΟΚ 3-1: Προδόθηκε από τις δυνάμεις του και λύγισε στο τέλος

Ο ΠΑΟΚ πάλεψε στην Κωνσταντινούπολη αλλά ηττήθηκε με 3-1 από τη Γαλατάσαραϊ και ξεκίνησε χωρίς βαθμό την πορεία του στη League Phase του Europa League.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο «Δικέφαλος» έχασε απίθανη ευκαιρία να προηγηθεί όταν ο Κωνσταντέλιας βγήκε στην κόντρα από την πάσα του Κόλεϊ αλλά τον νίκησε ο Γκιουβέντς. Το 0-0 ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, στο 48’ οι Τούρκοι άνοιξαν το σκορ με αυτογκόλ του Μπάμπα μετά από κεφαλιά του Οσίμεν. Ο ΠΑΟΚ ανέκτησε στην πορεία την ψυχραιμία του αλλά δεν κατάφερε να βγάλει κλασική ευκαιρία πριν την απίθανη επέμβαση του Κοτάρσκι στο 63’ σε πλασέ του Οσίμεν.

Στο 67’ ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 1-1. Ο Ζίβκοβιτς συνδυάστηκε με τον Ότο, και ο Κωνσταντέλιας πήρε το «ριμπάουντ» και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 75’ η Γαλατάσαραϊ πήρε και πάλι το προβάδισμα με σουτ του Ακγκούν, σε μία φάση, που λίγο έλειψε ο Κοτάρσκι να κάνει την απόκρουση της χρονιάς.

Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Ικάρντι διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Γαλατάσαραϊ (Οκάν Μπουρούκ): Γκιουβέντς, Αϊχάν (84’ Γέλερτ), Σάντσες, Μπαρντακσί, Γιάκομπς, Σάρα, Τορέιρα, Γιλμάζ (88’ Μπατσουαγί), Ακγκούν (88’ Κουτλού), Μέρτενς (78’ Ντεμιρμπάι), Οσίμεν (78’ Ικάρντι).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Κόλεϊ, Μπάμπα, Ότο, Οζντόεφ (77’ Σβαμπ), Καμαρά (81’ Μπακαγιόκο), Τάισον, Κωνσταντέλιας (76’ Ντεσπόντοφ), Ζίβκοβιτς, Τσάλοφ (70’ Τισουντάλι).