Football

Ελλάδα – Γαλλία 2-2: Eλλαδάρα έτοιμη για Euro! (vids)

Η Εθνική ομάδα τα έδωσε όλα απέναντι στην πανίσχυρη και αήττητη Γαλλία και πήγε να γυρίσει το ματς από το 0-1 σε 2-1, τελικά στην OPAP Arena πήρε την ισοπαλία 2-2 στο τελευταίο της ματς για τα προκριματικά του EURO 2024.

Οι «Τρικολόρ» προηγήθηκαν με τον Κόλο Μουανί στο 42ο λεπτό, η γαλανόλευκη έβγαλε αντίδραση και γύρισε… τούμπα το ματς μέσα σε πέντε λεπτά, με την σουτάρα του Μπακασέτα (56’) και το όμορφο σε δημιουργία και εκτέλεση γκολ του Ιωαννίδη (61’), ωστόσο ήρθε ο Φοφανά στο 74’ με μια βολίδα εκτός μεγάλης περιοχής να ισοφαρίσει σε 2-2.

Στο 90′ ο Κομάν έκανε την κίνηση, έβγαλε τη μπάλα προς τα μέσα που πήρε περίεργη τροχιά και χτύπησε στο δοκάρι (πιθανώς δύο φορές) και μετά από VAR Check αποφάνθηκε η διαιτητική ομάδα ότι δεν πέρασε η μπάλα τη γραμμή.

Στις καθυστερήσεις και ειδικότερα στο 95′ η Γαλλία είχε ξανά δοκάρι. Φοβερή ενέργεια του Μπαπέ που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του αλλά το σουτ του τράνταξε το δοκάρι και με τον Βλαχοδήμο να φάνηκε να έχει βρει τη μπάλα σε σούπερ επέμβαση.

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Ρέτσος, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Ρότα (85′ Σάλιακας), Μπακασέτας (86′ Κωνσταντέλιας), Μπουχαλάκης, Γαλανόπουλος (66′ Αλεξανδρόπουλος), Γιαννούλης, Μασούρας (77′ Παυλίδης) και Ιωαννίδης (77′ Ζέκα).

ΓΑΛΛΙΑ: Σαμπά, Λ. Ερναντές (85′ Ντισασί), Κουντέ (64′ Κλος), Σαλιμπά, Τ. Ερναντές, Φοφανά, Ραμπιό, Γκριεζμάν, Ντεμπελέ (64′ Κομάν), Κόλο Μουανί (64′ Μπαπέ) και Ζιρού (70′ Τουράμ).