Ατρόμητος – ΠΑΟΚ 0-2: Εσπασε το «μπλόκο» στο Περιστέρι και έμεινε μόνος πρώτος!

Ο ΠΑΟΚ ήταν ισοπεδωτικός και απόλυτος κυρίαρχος στο χορτάρι του Περιστερίου, αλλά έπρεπε να περιμένει το 89ο λεπτό για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να λυτρωθεί αρχικά από το γκολ του Σβαμπ και ακολούθως από την γκολάρα του Κωνσταντέλια, με την οποία «κλείδωσε» το τρίποντο που κρατάει την ομάδα του Λουτσέσκου στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Θα μιλούσαμε για ποδοσφαιρική αδικία αν αυτό το ματς έληγε χωρίς ο «Δικέφαλος» να βρει τον τρόπο για να σκοράρει και να πάρει ένα πολύτιμο τρίποντο.

Μιλάμε για έναν μονόλογο του ΠΑΟΚ από το 1′-90′ με 1-17 τελικές, δύο δοκάρια, μια ομάδα που έπαιξε τον Ατρόμητο σαν τη γάτα με το ποντίκι.

Το σενάριο του αγώνα ήταν ένα: η μπάλα στα πόδια των παικτών του ΠΑΟΚ και τον Ατρόμητο να αμύνεται στο μισό του γηπέδου. Αποτέλεσμα; Το πρώτο μέρος να είναι ένας μονόλογος για τους «ασπρόμαυρους», με 32%-68% κατοχή μπάλας, 0-9 τελικές προσπάθειες, δύο δοκάρια, ένα γκολ (από τον Οζντόεφ) που δεν μέτρησε για μερικά εκατοστά και ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

ΣΒΑΜΠ

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 5ο λεπτό ήταν διπλή για τον ΠΑΟΚ. Ο Τόμας πήρε την μπάλα στην περιοχή, έκανε το πλασέ και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και στο ριμπάουντ, βρέθηκε ο… Σάστρε σε θέση βολής και σε κενή εστία να την στείλει άουτ!

Στο 18ο λεπτό το δοκάρι ξανά είπε «όχι» στον «Δικέφαλο». Ο Τάισον αυτή τη φορά έκανε εξαιρετική κούρσα, πλάσαρε έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι!

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο μισό, με τον ΠΑΟΚ να είναι απόλυτος κυρίαρχος, αλλά να μην μπορεί να βρει τρόπο να διασπάσει το «τοίχος» που όρθωναν μπροστά του οι παίκτες του Ατρομήτου.

Στο 56ο λεπτό ο Μπράντον Τόμας πέταξε στα σκουπίδια μια καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους, με τον Λουτσέσκου να φέρνει από τον πάγκο Κωνσταντέλια και Σαμάτα. Την λύση, όμως, την έδωσε η τρίτη (Σβαμπ) παρέμβαση του στην εξίσωση του αγώνα. Οι γηπεδούχοι έκαναν κάπου στο 65ο λεπτό την πρώτη (και τελευταία) τελική προς την εστία του θεατή Κοτάρσκι για να έρθει στο 89ο λεπτό η λύτρωση για τους «ασπρόμαυρους» με τον Στέφαν Σβαμπ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΕΛΙΑΣ

Η οξυδέρκεια του Κωνσταντέλια να παίξει γρήγορα την στατική μπάλα (κόρνερ) προκάλεσε ανισορροπία στην άμυνα του Ατρομήτου που… έπεσε από το πλασέ του Αυστριακού μέσου.

Η νέα μαγεία και το γκολ του «Ντέλια» στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων για το 0-2 ήταν το κερασάκι στην τούρτα!

Ατρόμητος (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας, Ντε Μποκ, Τσακμάκης, Ασεβέδο, Αθανασίου Κούντε (68’ Φριντζόνσον), Έρλινγκμαρκ, Ρομπάιγ (77’ Κουέν), Ντιρκς (61’ Βαλένσια), Γιουμπιτάνα (62’ Γκονζάλες), Βέργος (77’ Αντζέλσκι).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ (76’ Σβαμπ), Α. Ζίβκοβιτς (71’ Ντεσπόντοφ), Μουργκ (60’ Κωνσταντέλιας), Τάισον, Τόμας (60’ Σαμάτα).