Football

Άρης – ΠΑΟΚ 1-2: Μάγκικη ανατροπή μέσα σε τέσσερα λεπτά!

Ο ΠΑΟΚ έφυγε νικητής από το «Κλ. Βικελίδης» με ανατροπή (1-2) μέσα σε πέντε λεπτά στο β’ μέρος απέναντι στον Άρη, που ήταν ανώτερος στα πρώτα 45λεπτα, προηγήθηκε στο σκορ, είχε δύο δοκάρια, αλλά άφησε τον καλό εαυτό του στα αποδυτήρια.

Αντίθετα, ο Ραζβάν Λουτσέσκου άλλαξε πράγματα με το ξεκίνημα του β’ μέρους και ώθησε την ομάδα του σ’ ένα εντυπωσιακό «come back» με δύο γκολ (Σβαμπ πέναλτι και Ζίβκοβιτς).

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν πρόσφερε το παραμικρό σε ποιότητα, θέαμα και συναίσθημα κι αυτό φρόντισε να αλλάξει ο Λούις Πάλμα στο 12ο λεπτό. Ο 23χρονος επιθετικός πήρε την μπάλα (σχεδόν) από τη γραμμή του κέντρου, δεν βρήκε κανέναν στο διάβα του και βλέποντας τον Κοτάρσκι έξω από την εστία του έκανε υποδειγματικό πλασέ δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του (1-0).

Βάσει της εμφάνισής του και των ευκαιριών του, ο Άρης θα μπορούσε να είχε αποκτήσει ξεκάθαρο πλεονέκτημα. Ωστόσο, στάθηκε άτυχος στη φάση του 38ου λεπτού όπου ο Ιτούρμπε απείλησε με κεφαλιά (σχεδόν από το ύψος του πέναλτι) αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κοτάρσκι ενώ στο κόρνερ που ακολούθησε και μετά από κεφαλιά του Φαμπιάνο η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του ΠΑΟΚ.

Άλλος ΠΑΟΚ

Η κακή εικόνα του πρώτου ημιχρόνου δεν άφηνε άλλα περιθώρια στον Ραζβάν Λουτσέσκου από την αλλαγή του αγωνιστικού σχεδίου με τρεις αλλαγές καθώς απέσυρε τους Ντάντας, Κετζιόρα και Νάρεϊ κι έτσι το παιχνίδι τους Σβαμπ, Σάστρε και Τάισον. Ο ΠΑΟΚ πήρε περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια του, προσπάθησε να φτιάξει φάση αλλά υστέρησε στη λεπτομέρεια, σαν το κακό κοντρόλ του Ολιβέιρα στο 53’ λόγω του οποίου δεν έγινε τελική προσπάθεια. Ίσως γι’ αυτό ο προπονητής του ΠΑΟΚ προχώρησε στην αντικατάστασή του στο 61’ ρίχνοντας στο παιχνίδι τον Μπράντον Τόμας.

Ο Άρης του δεύτερου μέρους δεν είχε καμία σχέση με την παθιασμένη ομάδα του πρώτου και για την ακρίβεια αυτόν τον χαρακτήρα έδειξε ο ΠΑΟΚ. Προφανώς συνετέλεσαν σ’ αυτό οι αλλαγές του Λουτσέσκου καθώς οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία του αγώνα και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 67 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Στέφαν Σβαμπ. Για την ακρίβεια σε επαφή του Μπράμπετς με τον Κωσταντέλια και μετά από παρέμβαση του VAR ο Σουηδός διαιτητής υπέδειξε το πέναλτι και ο Αυστριακός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-1).

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ζίβκοβιτς ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ομάδα του καθώς μετά από σέντρα του Ράφα Σοάρες και ασθενή απόκρουση του Σιαμπάνη, ο Ζίβκοβιτς ολομόναχος από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-2). Αρχικά υποδείχθηκε οφ σάιντ ο Σοάρες αλλά μετά από παρέμβαση του AVAR το γκολ μέτρησε κανονικά καθώς βάσει των γραμμών ο ακραίος μπακ του ΠΑΟΚ καλυπτόταν.

ΑΡΗΣ (Τόλης Τερζής): Σιαμπάνης, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού (85΄Πίρσμαν), Ετέμπο (86’ Νταμπό), Νταρίντα, Ματέο Γκαρσία (80’ Γκρέι), Ιτούρμπε (80’ Καμάτσο), Πάλμα (85’ Χριστοδουλόπουλος), Καμαρά.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κετζιόρα (46’ Σάστρε), Κουλιεράκης, Κάργας, Ράφα Σοάρες, Ντάντας (46’ Σβαμπ), Αουγκούστο, Κωνσταντέλιας, Νάρεϊ (46’ Τάισον), Ζίβκοβιτς (88’ Καντουρί), Ολιβέιρα (61’ Τόμας).