Football

Άρης Λεμεσού – ΠΑΟΚ 1-4: Από τριάρα σε τεσσάρα!

Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε το βασικό στάδιο της χειμερινής προετοιμασίας του στην Κύπρου επικρατώντας με 4-1 του Άρη Λεμεσού.

Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν στα δύο προηγούμενα φιλικά παιγνίδια, με Ασντόντ (4-1) και ΑΕ Λεμεσού (0-3). Τα γκολ που ήταν το ζητούμενο και ένας μεγάλος πονοκέφαλος το προηγούμενο διάστημα, ήρθαν και στο τελευταίο φιλικό με σχετική ευκολία, με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ (Αουγκούστο, Τόμας, Σβαμπ, Νάρεϊ) και τον «Δικέφαλο» να είναι απόλυτος κυρίαρχος στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης.

Σ’ ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ήταν η ομάδα που βρήκε το γκολ με τον Ντάγκλας Αουγκούστο στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης.  Μέχρι τότε οι «ασπρόμαυροι» είχαν δύο καλές στιγμές με τον Νέλσον Ολιβέιρα, που είδε τον Ντελμίρο διώχνει την μπάλα πάνω στη γραμμή, ενώ ο Βραζιλιάνος σκόρερ του «Δικεφάλου» λίγο αργότερα ζήτησε αλλαγή, καθώς ένιωσε το πόδι του βαρύ και δεν ήθελε να το επιβαρύνει.

Ο Λουτσέσκου ήταν δεδομένο ότι θα προχωρούσε σε πολλές αλλαγές στο δεύτερο μισό της τελευταίας φιλικής αναμέτρησης. Ο ΠΑΟΚ του δευτέρου μέρους ήταν άκρως αποτελεσματικός βρίσκοντας τρία γκολ μέσα σε διάστημα μισής ώρας και έχοντας τουλάχιστον άλλες τρεις κλασικές ευκαιρίες για να πετύχει κι άλλα τέρματα.

Από την εξαιρετική δημιουργία του Νάρεϊ και το τελείωμα του Τόμας ήρθε το δεύτερο γκολ στο 58ο λεπτό, πέντε λεπτά αργότερα ο Σβαμπ με τακουνάκι έκανε το 0-3 και στο 76’ ήταν η σειρά του Νάρεϊ να συμπληρώσει το καρέ των γκολ του ΠΑΟΚ, αξιοποιώντας την ασίστ του Βιεϊρίνια και το λάθος του νεαρού αντίπαλου τερματοφύλακα γράφοντας το 0-4.

Στο 88ο λεπτό ο Άρης Λεμεσού μείωσε το σκορ (1-4) με την εξαιρετική κεφαλιά του Στεπίνσκι.

Άρης Λεμεσού: Σωφρονίου (46’ Γιάνταλ), Γιάγκο, Πηλέας, Μεντιούπ, Ντελμίρο, Στρούσκι, Γιαμπλόνκσι, Τζάβε, Μαγιαμπέλα, Στεπίνσκι, Γκομίς.

ΠΑΟΚ (α’ ημίχρονο): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Νάσμπεργκ, Ράφα, Φ. Σοάρες, Αουγκούστο (40’ Σβαμπ), Μουργκ, Ρικάρντο, Κωνσταντέλιας, Ολιβέιρα.

ΠΑΟΚ (β’ ημίχρονο): Κοτάρσκι (60’ Ζ. Ζίβκοβιτς), Βιεϊρίνια, Κάργας, Κουλιεράκης, Σάστρε 966’ Σελιμάι), Σβαμπ, Ντάντας, Ελ Καντουρί, Κουαλιάτα, Νάρει, Τόμας.