Άρεσαν οι μικροί του Άρη στη νίκη επί της Γάνδης (1-0) – Έπαιξε ο Γκρέι 15 λεπτά

O Άρης νίκησε 1-0 τη Γάνδη στο δεύτερο φιλικό επί αυστριακού εδάφους (προγήθηκε η ήττα με 4-3 από το Αμβούργο) και ο Χερμάν Μπούργος μπορεί να τρίβει τα χέρια του από ικανοποίηση.

Ο Αργεντινός τεχνικός παρέταξε μια ομάδα με πολλούς νεαρούς ποδοσφαιριστές, που όμως τα πήγαν εξαιρετικά και προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με 1-0, με πέναλτι που κέρδισε ο Παναγίδης στο 35′ και το μετέτρεψε σε γκολ ένα λεπτό αργότερα ο Ματέο Γκαρσία.

Στο 79’ έκανε την παρθενική του εμφάνιση με τα κιτρινόμαυρα ο Γκρέι, ο οποίος σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ενώ έχασε και δύο μεγάλες ευκαιρίες να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Η σύνθεση του Άρη: Σιαμπάνης (46’ Κουέστα), Μαρμαρίδης (46’ Πίρσμαν), Χαίροβιτς (46’ Εμπακατά), Μπράμπετς, Τανούλης (46’ Φαμπιάνο), Χρυσόπουλος, Ντιόπ (24’ Ντουκουρέ), Σγουρός (46’ Ιτούρμπε), Γκαρσία (79′ Γκρέι), Παναγίδης (46’ Πάλμα), Χατζηιωάννου (46’ Μαντσίνι).

Ο Άρης ολοκληρώνει την προετοιμασία του ουσιαστικά με το τελευταίο φιλικό την Πέμπτη κόντρα στον Άρη Λεμεσού και επιστρέφει στη Θεσσαλονίκη, όπου αναμένεται να δώσει δύο ακόμη φιλικά στο Κλεάνθης Βικελίδης, πιθανότατα στις 11 και 14 Ιουλίου.