Αναγέννηση-ΠΑΟΚ Β 0-3: Ο Σαποβάλοφ έλαμψε και οδήγησε τον «Δικέφαλο» στην 4η θέση!

Ο ΠΑΟΚ B με πρωταγωνιστή τον Αλεξάντρ Σαποβάλοφ με τον δικέφαλο επικράτησε 3-0 εκτός έδρας της Αναγέννησης Καρδίτσας με τον διεθνή Εσθονό ποδοσφαιριστή να πετυχαίνει δύο τέρματα στη δεύτερη μόλις εμφάνιση με την «ασπρόμαυρη» φανέλα.

Έτσι, οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ έφτασαν στους 24 βαθμούς και «έπιασαν» στην τέταρτη θέση τη Νίκη Βόλου, με τους “ασπρόμαυρους” να έχουν την τύχη με το μέρος τους μετά το 0-1 (σέντρα – σουτ του Κονίλιο στο 28΄ που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και σουτ του Παπαδάτου στο αμέσως επόμενο λεπτό που είχε την ίδια ακριβώς κατάληξη) αλλά να είναι άκρως αποτελεσματικοί στο φινάλε, όταν και οι γηπεδούχοι έδωσαν χώρους στην προσπάθειά τους να ισοφαρίσουν.

ΣΑΠΟΒΑΛΟΦ

Ο «Δικέφαλος» άνοιξε το σκορ στο 20′ όταν ο Δαρέλας έκανε την ασίσ στον Κανίς που σκόραρε για το 0-1.

Στο 80ο λεπτό ο Κανίς παραχώρησε τη θέση του στον Σαποβάλοφ και η ομάδα του Αλέξη Αλεξιάδη βρήκε το δεύτερο γκολ στο 85′ με το παρθενικό τέρμα μετά από κεφαλιά του Εσθονού επιθετικού. Το τελικό 3-0 ήρθε στο 90+2′ με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Σαποβάλοφ, που έδειξε καλά στοιχεία.

Ο 21χρονος Εσθονός επιθετικός αποκτήθηκε τον Ιανουάριο από τη Φλόρα Ταλίν με τη μορφή δανεισμού μέχρι το τέλος της σεζόν, με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί το δικαίωμα να αγοράσει τα δικαιώματά του.