ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 4-0: Μια βραδιά πανωλεθρίας, μια βραδιά που θέλει να ξεχάσει

Δύσκολη βραδιά, που θα πρέπει να την ξεχάσει πολύ γρήγορα, για τον ΠΑΟΚ στην OPAP Arena, καθώς γνώρισε βαριά ήττα με 4-0 από την ΑΕΚ.

Το ντέρμπι κρίθηκε νωρίς με την αποβολή του Κάργα στο 10’, το λάθος του Κοτάρσκι στο 1-0 και τα δυο γκολ των γηπεδούχων μέσα σε λιγότερο από πέντε λεπτά (21’ και στο 25’). Το τελικό σκορ διαμόρφωσαν οι Λιβάι Γκαρσία και Φερνάντες, ενώ ο ΠΑΟΚ έχασε και τον Ίνγκασον που αποχώρησε με ενοχλήσεις και είναι αμφίβολος για το ματς με τον Άρη.

Οι συσχετισμοί διαφοροποιήθηκαν μόλις στο 10ο λεπτό δημιουργήθηκε αριθμητικό μειονέκτημα. Ο Κάργας έκανε ένα δυνατό τάκλιν στον Γιόνσον στον χώρο του κέντρου, ο Στίλερ είδε την φάση στο βίντεο και απέβαλε τον Έλληνα στόπερ.

Στο 21’ ένα σοβαρό λάθος του Κοτάρσκι οδήγησε στο 1-0 του Τσούμπερ από κοντά, ενώ στο 25’, από εκτέλεση κόρνερ, ο Μουκουντί εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στο κέντρο άμυνας και από κοντά έκανε το 2-0.

Στο 67’ ένα πρόβλημα με τον Ίνγκασον έφερε νέες ανακατατάξεις στην άμυνα του ΠΑΟΚ. Ο Σάστρε πήρε την θέση του, με τους Κεντζιόρα-Νάσμπεργκ να διαμορφώνουν το δίδυμο των στόπερ.

Στο 76’ ο Λιβάι βρέθηκε αμαρκάριστος στο ύψος της περιοχής και με δυνατό σουτ έκανε το 3-0.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με σουτ ο Φερνάντες στο 87’ κάνοντας το 4-0.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Γιόνσον, Άμραμπατ (Φερνάντες 70’), Γκατσίνοβιτς (Ιλίασον 70’), Πινέδα (Μάνταλος 58’), Τσούμπερ (Φαν Φεερτ 79’), Γκαρσία (Γαλανόπουλος 79’).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κετζιόρα, Ίνγκασον (Σάστρε 67’), Κάργας, Ρ. Σοάρες, Σβαμπ, Ντάντας (Φιλίπε Σοάρες 75’), Α. Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί (Ολιβέιρα 75), Κωνσταντέλιας (Μπίσεσβαρ 75’), Τόμας (Νάσμπεργκ 21’)