To ντέρμπι ΠΑΟΚ-Αρης (19:15) μαγνητίζει στο μπάσκετ

To ντέρμπι του ΠΑΟΚ με τον Αρη στις 19:15 στο «PAOK Sports Arena» ξεχωρίζει στη 2η αγωνιστική της Basket League. Οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν στο Πρωτάθλημα με την ήττα στο Περιστέρι, ενώ οι «κιτρινόμαυροι» επιβλήθηκαν στο Nick Galis Hall του Παναθηναϊκού.

Ο Βασίλης Τολιόπουλος μπορεί να θεωρηθεί το κεντρικό πρόσωπο καθώς πέρυσι έπαιζε στον ΠΑΟΚ και φέτος στον Άρη.

Με τα δύο ματς της περασμένης σεζόν ΠΑΟΚ mateco και Άρης συμπλήρωσαν τις 150 συναντήσεις από καταβολής Α’ Εθνικής. Ο Άρης έχει μικρό προβάδισμα στους αγώνες αυτούς, από την περίοδο 1964-65, ενώ ο Δικέφαλος έχει τον πρώτο λόγο στα χρόνια του επαγγελματικού Πρωταθλήματος, δηλαδή από την περίοδο 1992-93.

ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΔΟΣΗ ΠΟΝΤΩΝ
1995-96 (προημιτελικός πλέι οφ): ΠΑΟΚ mateco – Άρης 99-88 (Ο Μπάνε Πρέλεβιτς είχε 34 πόντους για τον ΠΑΟΚ
2006-07: ΠΑΟΚ mateco – Άρης 101-99 (Ο Τερέλ Καστλ είχε 34 πόντους για τον Άρη)