Basketball

Τίμπεργουλβς – Μπακς 107-112: Τρομερός Αντετοκούνμπο έβαλε τέλος στο σερί των πρωτοπόρων της Δύσης (vids)

Οι Μινεσότα Τίμπεργουλβς μετρούσαν πέντε σερί νίκες μέχρι που υποδέχτηκαν τους Μιλγουόκι Μπακς στο σπίτι τους, αλλά τα «ελάφια» έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Γιάννη Αντετοκούνμπο πήραν τη νίκη επί των πρωτοπόρων της Δύσης, επικρατώντας με σκορ 112-107.

Οι «λύκοι» προηγήθηκαν 57-51 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, όμως οι Μπακς έκαναν εκπληκτική τρίτη περίοδο και με ένα δυνατό σερί 20-2 από τον Αντετοκούνμπο και την παρέα του μπόρεσαν να ανοίξουν τη διαφορά, φτάνοντας στο τέλος του δωδεκαλέπτου στο +17 και το 87-70.

Ο Greek Freak σε 41:11 λεπτά εντός παρκέ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 33 πόντους (9/12 δίποντα, 1/1 τρίποντο) και 13 ριμπάουντ ενώ παράλληλα μοίρασε 5 ασίστ και έκανε 1 κλέψιμο.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς ανέβασε το ρεκόρ στις 36 νίκες αντί 21 ηττών ενώ οι Τίμπεργουλβς έπεσαν στο 39-17.