Τα τρίποντα των Μπουλς «σκότωσαν» Μπακς και Αντετοκούνμπο στη ματσάρα! (videos)

Το… τοπικό ντέρμπι στο Γουισκόνσιν κρίθηκε υπέρ των Μπουλς, που χάρη στα μεγάλα τρίποντα που πέτυχαν στο φινάλε κατόρθωσαν να λυγίσουν τους Μπακς και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο (36π.) μέσα στο Fiserv Forum του Μιλγουόκι.

Οι «Ταύροι» με 36 πόντους του ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν και τρία μεγάλα σουτ στο τέλος και πήραν μία πολύ μεγάλη νίκη (113-118) σε ένα ματς κανονικής περιόδου που θύμιζε έντονα αγώνα playoffs.

Η ομάδα από το γειτονικό Σικάγο ανέβηκε στο 8-10, με τον ΝτεΡόζαν να διαλύει κάθε αμυντικό πλάνο του Μάικ Μπουντενχόλζερ και να κλείνει το ματς με 36 πόντους (12/21 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/7 βολές), αλλά ο κομβικός παίκτης στα κρίσιμα, βέβαια, ήταν ο Κόμπι Γουάιτ που έβαλε δύο τρίποντα από τις γωνίες αρχικά για να ισοφαρίσει στο 109-109 και στη συνέχεια να βάλει μπροστά την ομάδα του.

Στο 12-5 έπεσαν τα Ελάφια (9-2 εντός και 3-3 εκτός έδρας), με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι κυριαρχικός και ασταμάτητος στο δεύτερο μέρος, αλλά στο φινάλε να κάνει κρίσιμο επιθετικό φάουλ με το σκορ στο 109-109. Ο Greek Freak έκλεισε το ματς με 36 πόντους (15/25 δίποντα, 6/9 βολές, είχε 28 πόντους στο β’ μέρος), 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ, αλλά και 8 λάθη σε 34 λεπτά.

Επόμενος αντίπαλος των Μπακς οι Κλίβελαντ Καβαλίερς, τα ξημερώματα του Σαββάτου (26/11) στο Fiserv Forum.

Δείτε εδώ το VIDEO με τα συγκλονιστικά τελευταία λεπτά της μάχης των Μπακς με τους Μπουλς: