ΠΑΟΚ – Προμηθέας 81-78: Ο «Δικέφαλος» «πέταξε» για την τετράδα!

Ο ΠΑΟΚ έκανε την υπέρβαση, μπήκε στην κορυφαία τετράδα της Basket League και βλέπει για παραπάνω…

Ο «Δικέφαλος» με 31 πόντους του Γιανίκ Φράνκε και παρά την απουσία του Τζέιλεν Ράιλι επικράτησε του Προμηθέα με 81-78 και επέστρεψε στα ημιτελικά της Basket League έπειτα από πέντε χρόνια μετά το 2-1 στη σειρά με τους Πατρινούς. Στο δρόμο του ΠΑΟΚ στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις πίσω από τα 6μ.75 στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τον Προμηθέα Πατρών, κλείνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 23-21 και με 47-42 στο τέλος του ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ μπλόκαρε επιθετικά στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, δίνοντας το δικαίωμα στον Προμηθέα να μειώσει σε 64-61 με τον Τσαϊρέλη στο 34′ όμως το τρίποντο του Τσιακμά και το layup του Φράνκε στον αιφνιδιασμό υποχρέωσαν τον Χριστόπουλο να καλέσει timeout (69-61, 36′). Σε εκείνο το σημείο ο Προμηθέας σήμανε την αντεπίθεσή του.

Τα συνεχόμενα λάθη των παικτών του ΠΑΟΚ έδωσαν την ευκαιρία στους Πατρινούς να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Κάουαν, ο οποίος ευστόχησε σε τρίποντο για το 69-70 (36:20)! Μάλιστα ο Αμερικανός έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, κάνοντας το 73-74 στο 38′ όμως ο Χαντς σκόραρε από τα 8 μέτρα, δίνοντας τεράστια «ανάσα» στην ομάδα του.

Το φάουλ του Μουράτου έστειλε τον Φράνκε στις βολές στ α 14.3″ κι εκείνος με 1/2 έκανε το 77-74. Ο Τόμασον κέρδισε φάουλ από τον Τσιακμά διαμορφώνοντας το 77-75 ενώ ο Γιανίκ Φράνκε με ένα ζευγάρι βολών «κλείδωσε» τη νίκη-πρόκριση του ΠΑΟΚ στα ημιτελικά.

Δεκάλεπτα: 23-21, 47-42, 64-57, 81-78