Basketball

ΠΑΟΚ – Προμηθέας 78-75: Έκανε το 1-0 και πάει στην Πάτρα για το break και την πρόκριση! (videos)

Ο ΠΑΟΚ έκανε το πρώτο από τα δυο βήματα που απαιτούνται για την πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League, επικρατώντας του Προμηθέα Πατρών με 78-75 στο Παλατάκι.

Οι «ασπρόμαυροι» άφησαν χωρίς σκορ τους Πατρινούς στα πρώτα 7′ της τέταρτης περιόδου όμως τα back-to-back τρίποντα του Τόμασον κράτησαν όρθιο τον Προμηθέα, μειώνοντας σε 75-72.

Το νέο τρίποντο του Κάουαν διαμόρφωσε το 76-75 στα 32″ για το φινάλε όμως ο Ρένφρο «κλείδωσε» το 1-0 των γηπεδούχων από τη γραμμή των βολών. Πλέον η σειρά μεταφέρεται στην Πάτρα την προσεχή Τετάρτη 26/4.

Ο Νέιτ Ρένφρο (8π., 4ριμπ.) κουβάλησε επιθετικά τον ΠΑΟΚ στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τον Προμηθέα, εκεί όπου ο «Δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε με 17-13, μολονότι σούταρε 0/5 τρίποντα. Παράλληλα οι γηπεδούχοι μοίρασαν 6 ασίστ σε αυτό το διάστημα, υποχρεώνοντας τους Πατρινούς σε 5 λάθη.

Ο «Δικέφαλος» έδειχνε να πατάει γερά και ο Μαργαρίτης έκανε το 71-61 για τους γηπεδούχους που έκαναν σερί 13-0 στην τέταρτη περίοδο.

Ο Προμηθέας έμεινε χωρίς σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο για 7:20, μέχρι που ο Κόντιτ κάρφωσε για το 71-63.