ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 81-73: Με σούπερ Χαντς τον «εκτέλεσε»! (videos)

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε μια τεράστια από κάθε άποψη νίκη ύστερα από 8 χρόνια επί του Παναθηναϊκού με 81-73!

Οι «ασπρόμαυροι» είχαν να κερδίσουν τους πράσινους από την σεζόν 2014-15 και το έκαναν με εμφατικό τρόπο στο «Παλατάκι» μπροστά στον κόσμο τους.

Η πρώτη νίκη του Φώτη Τακιανού στον πάγκο του «Δικεφάλου» (10-8)  ήταν και η πιο εμφατική απέναντι σε μια ομάδα με δεκαπλάσιο μπάτζετ!

Ο Τζέιλεν Χαντς έμοιαζε ασταμάτητος απέναντι στους «πράσινους» και ήταν εκείνος που έδωσε τη μεγάλη ώθηση μέχρι την τελική επικράτηση. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε 28 λεπτά είχε 27 πόντους με 3/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 λάθη.

Η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε και μετά την έναρξη του β’ ημιχρόνου καθώς ολοκλήρωσε σερί 12-0 με το οποίο πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκορ με 43-40 στο 21′. Ο «δικέφαλος» δεν σταμάτησε να «βομβαρδίζει» έξω από την περίμετρο και μπαίνοντας και ο Τσιακμάς στην εξίσωση, πήρε διαφορά 8 πόντων (56-48). Η «πράσινη» απάντηση ήρθε δια χειρός των Πονίτκα και Μπέικον οι οποίοι έφεραν την ομάδα τους σε απόσταση ενός καλαθιού (58-56) για να κλείσει η 3η περίοδο με το σκορ στο 61-61 ύστερα από τρίποντο του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη στην εκπνοή του δεκαλέπτου.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι, με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να πάρει «μομέντουμ» από τα μακρινά σουτ. Ουσιαστικά το ματς πήγαινε «μία μου και μία σου» (64-66 ο Παναθηναϊκός στο 33′, 69-66 ο ΠΑΟΚ στο 35′). Ο Χαντς συνέχισε να ήταν η απειλή για το «πράσινο» καλάθι στέλνοντας τον δείκτη του σκορ ξανά στο +6 για την ομάδα του (72-66) με λιγότερα από πέντε λεπτά να απομένουν για το τέλος του αγώνα.

Ο Μπέικον με τρίποντο μείωσε σε 72-69 αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ είχε τις «απαντήσεις» οι οποίες ξεκινούσαν από την καλή άμυνα και τα λάθη των φιλοξενούμενων. Μάλιστα η διαφορά έφτασε και στο +7 για τον «δικέφαλο» (76-69) οι οποίοι έλεγχαν απόλυτα το ματς μέχρι που έφτασαν στην τελική επικράτηση με 81-73.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 38-40, 61-61, 81-73.