ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 63-77: Λύγισε στα προβλήματα και στα σφυρίγματα… (vids)

Ο Ολυμπιακός πέρασε από PAOK Sports Arena επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 63-77 για την 5η αγωνιστική της Basket League.

Μέσα σ’ όλα είχαμε και τους «γκρι» να σφυρίζουν επιλεκτικά. Ο τρόπος σφυριγμάτων Τσιμπούρη και Τηγάνη, που «φόρτωσαν» με φάουλ τον Τσαϊρέλη και τον Σχίζα, προκάλεσε έφερε εκνευρισμό. Επί 8 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα στο δεύτερο δεκάλεπτο, δεν σφυρίχτηκε ούτε ένα φάουλ εναντίον του Ολυμπιακού. Το σκορ από 16-17 έγινε 25-33.

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το δεύτερο δεκάλεπτο με ένα φάουλ.

Με μία γεμάτη εμφάνιση και ένα τρομερό triple-double, ο Μουσταφά Φαλ έκανε τα πάντα για τους «ερυθρολεύκους» που έφυγαν νικητές από την PAOK Sports Arena. Ο Γάλλος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 10 πόντους (4/4 δίποντα), 10 ριμπάουντ (4 επιθετικά) και 11 τελικές πάσες σε μία εκπληκτική εμφάνιση.

Φυσικά έπαιζε… χωρίς αντίπαλο, καθώς ο ΠΑΟΚ ξέμεινε από ψηλούς με τον τραυματισμό του ΜακΝίς μόλις στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης να αλλάζει τα δεδομένα.

Ο ΠΑΟΚ «ροκάνισε» τη διαφορά στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους (34-37), ο Μπελιάουσκας αστόχησε ελεύθερος για την ισοφάριση, κάτι που δεν έκαναν στη συνέχεια, Γουόκαπ και Μπραζντέικις (34-43).

Δεκάλεπτα: 16-17, 28-37, 41-53, 63-77