ΠΑΟΚ – Λαύριο 66-65: Νέα «χαμηλή πτήση» και νίκη με την ψυχή στο στόμα…

Μετά από ένα παιχνίδι κακής ποιότητας,  στο οποίο οι δύο ομάδες παρέμειναν σε «χαμηλές πτήσεις» και χρειάστηκε την παράταση ώστε να βρεθεί ο νικητής, ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Λαυρίου με 66-65.

Μετά από τα πρώτα πεντέμιση λεπτά οι δύο ομάδες είχαν πετύχει μόλις 8 πόντους και τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 14-10. Με αντίστοιχο τρόπο εξελίχθηκε και η δεύτερη περίοδος, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκεται σταθερά σε απόσταση ασφαλείας και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου όντας μπροστά με σκορ 32-20.

Το Λαύριο έβγαλε αντίδραση και ροκανίζοντας τη διαφορά κατάφερε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να περάσει μπροστά με 42-40, έχοντας σημειώσει επί μέρους σκορ περιόδου 22-8.

Στα 21,6 πριν το τέλος ο Θόρτον ευστόχησε μόνο στη μία βολή και το σκορ πήγε στο 54-54, με το ματς να οδηγείται στην παράταση, αφού οι «ασπρόμαυροι» δεν μπόρεσαν να κάνουν σουτ στην τελευταία επίθεση!

Ο Μουράτος έδωσε το προβάδισμα στο Λαύριο με σουτ από μακριά, δέχθηκε όμως τεχνική ποινή γ και αποβλήθηκε με το σκορ στο 57-55 και το ρολόι στο 4:25 πριν το τέλος. Ο Φρίντρικσον έκανε το 60-59 με τρίποντο αλλά αμέσως ο Καστανιέδα ισοφάρισε για μία ακόμη φορά από τη γραμμή των βολών.

Ο Καστανιέδα βρήκε ξανά καλάθι παίρνοντας μάλιστα και μία συμπληρωματική βολή, στέλνοντας το σκορ στο 63-62. Ο Φρίντρικσον ήταν εύστοχος στις βολές και έκανε το 66-63 ενώ απέμεναν 35,8 για τη λήξη του πενταλέπτου ενώ μετά το time out, ο Καστανιέδα από τις βολές μείωσε στον πόντο. Ο ίδιος έκανε βήματα στην τελευταία φάση και έτσι ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 66-65.

Διαιτητές: Τσολάκος, Μαρινάκης, Μαγκλογιάννης

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Φώτης Τακιανός): ΜακΝίς 8, Χάρισον 15 (2), Σχίζας, Φρίντρικσον 5 (1), Μαργαρίτης 2, Τσιακμάς 5 (1), Τσαϊρέλης 3, Αρσενόπουλος, Άλστον 17 (2), Μπελιάουσκας 11 (2).

ΛΑΥΡΙΟ (Κώστας Μέξας): Φλάτεν 3 (1), Μουρ 3, Μουράτος 8 (2), Θόρτον 9 (2), Γόντικας 9, Τσάμης, Καστανέδα 18 (1), Καββαδάς, Γκρόμοβς 6, Ζάρρας 8 (2), Χόρχλερ 1.