Basketball

ΠΑΟΚ-Κολοσσός 93-81: «Δικέφαλος»… ανατροπής! Η συνήθεια που γίνεται λατρεία!

O ΠΑΟΚ έκανε ακόμα μία ανατροπή και από το -14 απέναντι στον Κολοσσό, έφτασε στη νίκη με σκορ 93-81, στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 9η αγωνιστική.

Ο «Δικέφαλος» μπροστά στο κοινό του πέτυχε την πέμπτη νίκη στο πρωτάθλημα της Basket League και βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας, ενώ απομένουν δύο αγωνιστικές για το τέλος του 1ου γύρου, όπου θα κριθούν και οι επτά ομάδες που θα αγωνιστούν στο Final 8 του Κυπέλλου, με την 8η ομάδα να προκύπτει από τις αναμετρήσεις Κυπέλλου, οι οποίες διεξάγονται με τη συμμετοχή των ομάδων από τις κατώτερες κατηγορίες.

Οι «ασπρόμαυροι» του Φώτη Τακιανού με επί μέρους 30-15 στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασε στη νίκη, ενώ ξεκίνησε την τελευταία περίοδο στο -5 (61-66).

Πρωταγωνιστής των νικητών ο Χάρισον, ο οποίος έχασε το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, λόγω ενός τραυματισμού στη μέση, αφού μέτρησε 15 πόντους και 5 ασίστ, ενώ ο Φρίντρικσον σημείωσε 14 πόντους και 11 ασίστ. Σημαντική και η προσφορά του Κένταλ Σμιθ, με 16 πόντους και 3 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 23-28, 38-47, 61-66, 93-81