ΠΑΟΚ – Κολοσσός 89-82: Με… καρδιοχτύπια πήρε τη νίκη και τη διαφορά στην κούρσα της εξάδας

Ο ΠΑΟΚ είδε το +26 (66-40) να κάνει φτερά και να χρειάζεται να βγάλει μια άμυνα στο τέλος για να κερδίσει τον Κολοσσό (89-82).

Οι δύο ομάδες επιζητούν την καλύτερη δυνατή θέση ενόψει των πλέι οφ, αφού βρίσκονται εντός της οχτάδας, με τον ΠΑΟΚ στο τέλος να καλύπτει και τη διαφορά της ήττας του στο πρώτο παιχνίδι (84-80) και να υπερισχύει του Κολοσσού σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Ο «Δικέφαλος», που εντός έδρας μετράει έξι νίκες σε οκτώ αγώνες, μπήκε πολύ καλά στο παρκέ και κάποια στιγμή οι Σάιμπερτ, Χαντς και Πόλεϊ «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο +25 (44-19) προς τα μέσα του δεύτερου δεκάλεπτου.

Με τον Φράνκε ζεστό έξω από 6.75, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε και πάλι (62-39) και πήγε μέχρι και το +26 (66-40), ωστόσο στην τέταρτη περίοδο ο Τζέιμς Γιανγκ «ξύπνησε» και με τα δικά του τρίποντα ο Κολοσσός μείωσε τη διαφορά. Βλέπετε, έβαλε τέσσερα τρίποντα (!) μέσα σε τρία λεπτά, με αποτέλεσμα να μετατρέψει το -14 (76-62 στο 34′) σε -5 (85-80 στο 38′) για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Ο Γιανίκ Φράνκε πήγε στην γραμμή, έβαλε τη βολή στα 6.4” και κλείδωσε επί της ουσίας τη διπλή νίκη για τον ΠΑΟΚ, σε ένα παιχνίδι που από περίπατο εξελίχθηκε σε ντέρμπι.

Δεκάλεπτα: 29-16, 52-33, 67-52, 89-82