Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 75-54: Τα… έσπασε για τα καλά και πάει για την 3η θέση (video)

O Ολυμπιακός μπροστά σε 7.000 φίλους του στο ΣΕΦ, επικράτησε τρίτη φορά του ΠΑΟΚ (75-54) και έκλεισε θέση στους τελικούς της Basket League, εκεί όπου θέλει να υπερασπιστούν τον τίτλο τους.

Ο «Δικέφαλος» που σήμερα ειδικά, τα… έσπασε με 10/38 σουτ τριών πόντων στρέφει την προσοχή του στους μικρούς τελικούς, όπου περιμένει τον ηττημένο της σειράς Παναθηναϊκός – Περιστέρι.

Η άμυνα των γηπεδούχων έκανε τη ζωή των Φράνκε και Ράιλι δύσκολη περιορίζοντας αυτομάτως τις λύσεις για τον ΠΑΟΚ και έτσι η διαφορά παγιώθηκε σε επίπεδο διψήφιας διαφοράς πόντων (24-12, 10’). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, βελτιώθηκε στην άμυνα και ήρθε ο Φράνκε να κάνει το 37-32 (17’), μια διαφορά η οποία διατηρήθηκε όταν οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο (39-34).

Οι διαδοχικοί αιφνιδιασμοί με τον Βεζένκοφ βασικό εκφραστή είχαν μετατρέψει το σκορ σε 48-34 (25’). Και πάλι όμως ο ΠΑΟΚ βρήκε τρόπο να επιστρέψει χάρη στα μακρινά του σουτ (50-45, 28’). Στο διάστημα που απέμενε Σλούκας, Βεζένκοβ και ΜακΚίσικ βοήθησαν για ένα σερί 11-0 ξεφεύγοντας με 61-45.

Έπρεπε να περάσουν 26 λεπτά στο παιχνίδι προκειμένου ο Δικέφαλος να πάει στη γραμμή των βολών! Με γκολ – φάουλ που κέρδισε ο Σάιμπερτ, οι «ασπρόμαυροι» εκτέλεσαν την πρώτη τους βολή στο παιχνίδι, τέσσερα λεπτά πριν λήξει η τρίτη περίοδος!

Ο ΠΑΟΚ ήθελε να βγάλει μία τελευταία αντίδραση, να φανεί ανταγωνιστικός για λίγα περισσότερα λεπτά, όμως ο Ολυμπιακός δεν του το επέτρεψε.

Ο «Δικέφαλος» φάνηκε ανταγωνιστικός σε ορισμένα διαστήματα, αλλά δεν διαθέτει το βάθος του Ολυμπιακού κι έτσι ετοιμάζεται για τη σειρά των μικρών τελικών.

Ο Φράνκε είχε 2/11 σουτ και ο Ρένφρο σκόραρε μόλις ένα καλάθι. Μακριά από τον καλό τους εαυτό και δεν βοήθησαν τον ΠΑΟΚ.