Οι Μπακς χωρίς τον Γιάννη ισοπέδωσαν τους Χιτ και ισοφάρισαν σε 1-1 (video)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μπορεί να μην αγωνίστηκε και να παρακολούθησε όρθιος το Game 2 στο Fiserv Forum, ωστόσο εντός του παρκέ οι Μπακς δεν είχαν κανένα πρόβλημα να ισοπεδώσουν τους Χιτ, σημειώνοντας 81 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (ρεκόρ στην ιστορία της ομάδας στα playoffs) και με συνολικά 25 τρίποντα να επικρατήσουν 138-122 κάνοντας το 1-1 στη σειρά, που μεταφέρεται στη Φλόριντα για τα δύο επόμενα παιχνίδια.

Τα «ελάφια» σφυροκόπησαν τους Χιτ στη δεύτερη περίοδο, κάνοντας επιμέρους σκορ 46-27 σε αυτό το διάστημα για το 81-55 του πρώτου ημιχρόνου, χτίζοντας διαφορά ασφαλείας που διατήρησαν ως το φινάλε. Το μόνο που κατάφεραν οι Χιτ ήταν να ροκανίσουν τη διαφορά με επιμέρους σκορ 37-20 στο τέταρτο δωδεκάλεπτο.

Για τους νικητές που τελείωσαν τον αγώνα με 25/49 τρίποντα, ο Μπρουκ Λόπεζ είχε 25 πόντους με 12/17 δίποντα, ο Μπόμπι Πόρτις έκανε double-double με 13 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Κρις Μίντλετον πρόσθεσε 16 πόντους, 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ο Τζρου Χόλιντεϊ έδωσε 24 πόντους και 11 ασίστ ενώ ο Πατ Κόνατον μέτρησε 22 πόντους με 6/10 τρίποντα! Όσον αφορά τους Χιτ, ο Τζίμι Μπάτλερ προσπάθησε με 25 πόντους.