Ο Τέιτουμ έκανε πράγματα και θαύματα απέναντι στον Αντετοκούνμπο και τους Μπακς (video)

Ο Τζέισον Τέιτουμ έκλεψε την παράσταση στο σημαντικότερο ματς των Χριστουγέννων, για να οδηγήσει τους Μπόστον Σέλτικς στην νίκη επί των Μιλγουόκι Μπακς (139-118).

Αντίθετα, ήταν πολύ κακό το βράδυ των Χριστουγέννων για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο (27π.) και τους Μπακς στο TD Garden, όπου γνώρισαν την τρίτη συνεχόμενη ήττα τους στο δρόμο και έπεσαν στο 22-11 (14-3 εντός και 8-8 εκτός έδρας), ένα ματς πριν επιστρέψουν σπίτι τους.

Ο Τζέισον Τέιτουμ ήταν απολαυστικός, έκανε ασύλληπτα πράγματα στην τρίτη περίοδο στην οποία σκόραρε 20 πόντους και η αλήθεια είναι ότι σχεδόν μόνος γονάτισε τα «ελάφια», που είχαν πάει στα αποδυτήρια με το τέλος του ημιχρόνου με τη διαφορά στον πόντο (62-61).

Ο σούπερ σταρ της ομάδας από τη Βοστόνη τελείωσε την αναμέτρηση με 41 πόντους (ο δεύτερος στην ιστορία των Σέλτικς που πετυχαίνει πάνω από 40 πόντους σε ματς Χριστουγέννων) έχοντας 41 11/15 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 10/10 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα.

Οι Σέλτικς, από την πλευρά τους, μπήκαν στο ματς με 5-5 στα προηγούμενα δέκα, για να ανέβουν στο 24-10 και να κρατήσουν και την πρώτη θέση στην Ανατολή και το καλύτερο ρεκόρ σε όλο το NBA (13-5 εντός και 11-5 εκτός έδρας).