Ο Γιόκιτς και οι Νάγκετς «σκούπισαν» τους Λέικερς και βρίσκονται για πρώτη φορά στους τελικούς του ΝΒΑ! (videos)

Πολλές ώρες πριν από την έναρξη του Game 4 των τελικών της Δυτικής Περιφέρειας, οι υπεύθυνοι του NBA έκαναν την τελική πρόβα για την παραδοσιακή παρουσίαση του τροπαίου μετά τον αγώνα. Η «τελετή» ήταν απαραίτητη να γίνει καθώς οι Ντένβερ Νάγκετς είχαν το προβάδισμα με 3-0.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς, ήταν ο μοναδικός παίκτης που βρέθηκε τόσο νωρίς στην Crypto.com Arena, για την συνηθισμένη προθέρμανση. Ο ΛεΜπρόν συνέχισε να σουτάρει την ίδια στιγμή που δεκάδες μέλη του προσωπικού προετοιμάζονταν για μια τελετή που ο τέσσερις φορές MVP φαινόταν αποφασισμένος να αναβάλει.

Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του «Βασιλιά», οι Νάγκετς ολοκλήρωσαν με… σκούπα την σειρά των τελικών απέναντι στους Λέικερς επικρατώντας με 113-111 για να προκριθούν για πρώτη φορά στους τελικούς του ΝΒΑ.

Ο Νίκολα Γιόκιτς, σημείωσε το όγδοο triple-double του στην postseason με 30 πόντους, 14 ριμπάουντ και 13 ασίστ για την ομάδα, δίκαια ανακηρύχθηκε MVP των τελικών της Δυτικής περιφέρειας.

Ο ΛεΜπρόν σταμάτησε στους 40 πόντους (για πρώτη φορά σε ένα παιχνίδι πλέι οφ μετά τους τελικούς του 2020), αλλά στο τέλος αστόχησε στα δύο κρίσιμα σουτ. Οι Νάγκετς επέστρεψαν από το -15 στο ημίχρονο με μια εντυπωσιακή τρίτη περίοδο (36-16) και έγιναν η πρώτη ομάδα που έβγαλε… σκούπα στους τελικούς της Δύσης από το 2019 όταν οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς επικράτησαν με 4-0 των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς.

Με την μπάλα να… καίει ο «Τζόκερ» έβαλε ένα απίθανο καλάθι… βγαλμένο μέσα απ’ το… καπέλο του! Δείτε το:

Στην τελευταία επίθεση η μπάλα πήγε στον ΛεΜπρόν Τζέιμς, αλλά η άμυνα των Γκόρντον και Μάρεϊ δεν επέτρεψε στο «βασιλιά» να φτάσει στο καλάθι και να στείλει το ματς στην παράταση