Basketball

Ο Γιάννης έλειπε, ο Κάρι… χόρευε και οι Γουόριορς υπέταξαν στην παράταση τους Μπακς! (video)

Αν και οι Γουόριορς βρέθηκαν στο -8 στα 2:36 πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα (105-97) τελικά κατόρθωσαν να επικρατήσουν των Μπακς στην παράταση με 125-116.

Με 11 πόντους έως το τέλος και μ’ ένα καθοριστικό μπλοκ στον Τζρου Χόλιντεϊ, ο Στεφ Κάρι βοήθησε τους Γουόριορς να κάνουν την ανατροπή και να στείλουν το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν το μομέντουμ, τον Κάρι να συνεχίζει από εκεί που είχε σταματήσει και κάπως έτσι έφτασαν να προηγούνται και με +7 πόντους (120-113) καθαρίζοντας το παιχνίδι. Ο ηγέτης των Γουόριορς είχε 36 πόντους με 7/12 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα και 5 λάθη σε 43 λεπτά.

Οι Μπακς που έπαιζαν για 3ο σερί ματς χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο δεν μπόρεσαν να κάνουν το 3/3 χωρίς τον «Greek Freak», αν και είχαν την ευκαιρία να «καθαρίσουν» το ματς στην 4η περίοδο. Όμως, κάποιες βιαστικές επιλογές και πολλά λάθη έφεραν την ανατροπή των γηπεδούχων.

Τα «ελάφια» είχαν επτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων αποδεικνύοντας ότι μπορούσαν να φτάσουν σε μια ακόμη νίκη ακόμη και χωρίς τον φυσικό τους ηγέτη. Ο Μπουντενχόλζερ άφησε εκτός ματς τον Γκόραν Ντράγκιτς, ο οποίος δεν έχει αγωνιστεί ακόμα σε ματς με τη φανέλα των Μπακς.