Ο «εξωγήινος» Αντετοκούνμπο δεν έφτανε στη ματσάρα του Βελιγραδίου!

Νίκολα Γιόκιτς για τη Σερβία και Γιάννης Αντετοκούνμπο από την Ελλάδα. Πραγματική τιτανομαχία!

Σ’ ένα ματς πραγματική διαφήμιση του μπάσκετ, οι Γιάννης Αντετοκούνμπο και Νίκολα Γιόκιτς φρόντισαν να αποδείξουν για ποιον λόγο είναι οι δύο καλύτεροι παίκτες του κορυφαίου πρωταθλήματος του πλανήτη τα τελευταία χρόνια.

Η Σερβία πήρε τη νίκη με 100-94 και η Εθνική μας δεν κατάφερε να συνδυάσει με νίκη το επικό ματς του «Greek Freak» ο οποίος έκανε ρεκόρ καριέρας έχοντας 40 πόντους με 12/18 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 10/14 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη σε 40:11 λεπτά συμμετοχής.

Σ’ αυτό δεν έβαλε το χεράκι του μόνο ο φοβερός Νίκολα Γιόκιτς με 29 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 τελικές αλλά και οι διαιτητές του αγώνα (ο Ιταλός Ματσόνι, ο Πολωνός Λίζκα και ο Ισπανός Καστίγιο) οι οποίοι έκαναν τα… πάντα για να φύγει η Σερβία από το γήπεδο με τη νίκη.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση χάρη σε εύστοχο τρίποντο του Ντόρσεϊ στα 11” το οποίο έφερε το ματς στα ίσια 87-87.

Με την Εθνική να παρουσιάζει κενά στην περιφέρεια και κοντά στο καλάθι, οι Όγκνιεν Γιάραματς (15π., 3/4 τρίποντα), Βλάντιμιρ Λούτσιτς (14π.) και Νίκολα Γιόκιτς (29π., 8ρ., 6ασ.) βρήκαν ελεύθερο πεδίο και έκαναν τη ζημιά στη «γαλανόλευκη».

Από τους «Πλάβι» ο τραυματισμός του Βασίλιε Μίτσιτς σήμανε συναγερμό στην Εθνική Σερβίας, με τον Σέρβο σταρ να πέφτει άτσαλα στο 16΄ και να αποχωρεί υποβασταζόμενος στα αποδυτήρια.

Τα δεκάλεπτα: 31-25, 51-44, 70-63, 87-87κ.α., 100-94 παρ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ματσόνι, Λίστσκα, Καστίγιο

Οι συνθέσεις:

ΣΕΡΒΙΑ (Σβέτισλαβ Πέσιτς): Γκούντουριτς 5 (1), Γιάραματς 15 (3), Γιόκιτς 29 (2), Κάλινιτς 6, Λούτσιτς 14 (2), Νταβίντοβατς, Ντόμπριτς 1, Γιάγκοντιτς – Κουρίτζα, Μαρίνκοβιτς 9 (1), Μίτσιτς 9 (2), Μιλουτίνοβ 12 (4)

ΕΛΛΑΔΑ (Δημήτρης Ιτούδης): Γιάννης Αντετοκούνμπο 40 (2), Καλάθης 5 (1), Ντόρσεϊ 16 (4), Λαρεντζάκης, Παπανικολάου 8 (2), Αγραβάνης 5 (1), Κώστας Αντετοκούνμπο 6, Θανάσης Αντετοκούνμπο 12 (2), Κασελάκης, Λούντζης, Σλούκας 2.