Basketball

Μπακς – Τζαζ 116-132: Oύτε ο «τριπλός» Αντετοκούνμπο μπορεί να… σώσει τα «ελάφια»! (vid)

Οι Μιλγουόκι Μπακς (25-12) το έκαναν κι αυτό. Ηττήθηκαν εντός έδρας από τους Γιούτα Τζαζ (18-20) με σκορ 132-116, για την τέταρτη ήττα τους στα τελευταία πέντε ματς.

Οι Τζαζ έφυγαν με τη νίκη από το Fiserv Forum, αφού πρώτα προηγήθηκαν με 41-23 στην 1η περίοδο και με 77-46 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου!

Έτσι πήγε στράφι το τέταρτο φετινό «triple-double» (25π., 10/18 διπ., 0/2 τριπ., 5/9 βολές, 10 ριμπάουντ, 11 ασίστ) του Γιάννη Αντετοκούνμπο κατέγραψε triple double και πέρα από τον Κρις Μίντελετον (23π), ο Μαλίκ Μπίσλεϊ είχε 17 πόντους και ο Μπρουκ Λόπεζ 13. Εκτός για προσωπικούς λόγους ήταν ο Ντάμιαν Λίλαρντ.

Στο πρώτο δωδεκάλεπτο, οι Τζαζ μέτρησαν το απίθανο 11/17 τρίποντα, ενώ μετά από 24 αγωνιστικά λεπτά είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Με 5:26 για το τέλος του αγώνα, ο Μίντλετον με τρίποντο (23π.) μείωσε στους 7 (115-108), αλλά οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν να «κλείσουν» το ματς (8-0 από Νταν, Φοντέκιο, Μάρκανεν) και οδήγησαν τους θεατές στις εξόδους.