Μπακς – Σέλτικς 131-125: Πήραν φόρα τα «ελάφια» με Χόλιντεϊ και Giannis (videos)

Ο Τζρου Χόλιντεϊ σημείωσε 40 πόντους, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σημείωσε 36 και οι Μιλγουόκι Μπακς (40-17) έφτασαν στην ενδέκατη σερί νίκη τους επικρατώντας των… μισών Μπόστον Σέλτικς (41-17) με 131-125, στην παράταση.

Τα «ελάφια» έφτασαν, πλέον, σε απόσταση βολής και στη μία νίκη από την κορυφή της Ανατολής. Πάντως, η 11η συνεχόμενη νίκη ήρθε απέναντι στους ελλιπείς Σέλτικς που αγωνίστηκαν δίχως τους Τζέισον Τέιτουμ, Μάρκους Σμαρτ, Αλ Χόρφορντ και Τζέιλεν Μπράουν.

Με τον Μπρουκ Λόπες να «φορτώνεται» πολύ γρήγορα με τρία φάουλ, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έμεινε σχεδόν υποχρεωτικά για 45:55 στο παρκέ και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με: 36 πόντους (1/3 τριπ., 11/23 διπ., 11/19 βολές), 13 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 μπλοκ, αλλά και 8 λάθη.

Εκείνος, ωστόσο, που καθόρισε το ματς και ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του πετυχαίνοντας 40 πόντους μαζί με 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα ήταν ο Τζρου Χόλιντεϊ. Ο γκαρντ των Μπακς σημείωσε ένα μεγάλο και καθοριστικό τρίποντο, 25.2 δεύτερα, πριν από το τέλος της παράτασης για να κάνει το σκορ 127-125 υπέρ της ομάδας του.

Νωρίτερα, είχε κλέψει την μπάλα από τον Γουάιτ και τελείωσε τη φάση με κάρφωμα (123-122). Και μέσα σε όλα αυτά, σημειώστε και ένα τρίποντο πίσω από το κέντρο του γηπέδου στο φινάλε της 3ης περιόδου.