Basketball

Μπακς – Πέλικανς 135-110: Διαστημικός Γιάννης με νέα 50αρα! (videos)

Ποιος είδε τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και δεν τον φοβήθηκε στην αναμέτρηση των Μπακς με τους Πέλικανς στο «Fiserv Forum» του Μιλγουόκι.

Τα «ελάφια» επικράτησαν με σχετική ευκολία (135-110) με τον Greek Freak να κάνει πράγματα και θαύματα στο παρκέ και για δεύτερη φορά μέσα στον Ιανουάριο να «πιάνει» την «50άρα» στο σκοράρισμα.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ των Μπακς, μετά το ρεκόρ καριέρας στις αρχές του μήνα με τους 55 πόντους κόντρα στους Γουίζαρντς, «έγραψε» μια ακόμη φοβερή επίδοση στο βιογραφικό του!

Σε μόλις 30 λεπτά συμμετοχής είχε 50 πόντους με: 17/22 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 7/12 βολές, 13 ριμπάουντ, 4 σαίστ και 3 λάθη! Μάλιστα είχε 29 πόντους και 10 ριμπάουντ από το πρώτο ημίχρονο ωστόσο στο δεύτερο μισό του αγώνα δεν χρειάστηκε να αγωνιστεί πολύ και δεν μπόρεσε να «σπάσει» το πρόσφατο career high του.

Οι 50 πόντοι του Γιάννη μονοπώλησαν το ενδιαφέρον στο ματς, με τους Τζρου Χόλιντεϊ (17π., 6ριμπ.) και Μπρουκ Λόπεζ (15π., 8ριμπ.) να ήταν εκείνοι που πρόσφεραν τις… δικές τους βοήθειες στο ματς. Στο παρκέ βρέθηκε για ένα λεπτό και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο ο οποίος είχε 0/1 σουτ και 1 ριμπάουντ.