Μπακς – Κινγκς 143-142: Ο clutch Λίλαρντ μιλάει πάντα τελευταίος! (vid)

Ματσάρα στο Fiserv Forum του Μιλγουόκι, όπου οι Μπακς επιβίωσαν στο θρίλερ απέναντι στους Κινγκς, αν και τα… χρειάστηκαν, ειδικά στην παράταση όταν βρέθηκαν να χάνουν με 141-137 20 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος και με 140-142, έξι δευτερόλεπτα για το φινάλε του ματς.

Όμως λογάριαζαν χωρίς τον… clutch Λίλαρντ. Ο Dame πήρε την ευθύνη στην τελευταία επίθεση της παράτασης και ευστόχησε σε buzzer beater τρίποντο για το 143-142 χαρίζοντας μια μεγάλη νίκη στα «ελάφια».

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν εξαιρετικός με το έβδομο φετινό του riple double. Ο Ελληνας σούπερ σταρ τελείωσε την αναμέτρηση με 27 πόντους (9/13 δίποντα και 7/12 βολές), 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 40 λεπτά συμμετοχής, ενώ ήταν αυτός που στην κανονική διάρκεια έκανε το 128-126 με μια εύστοχη βολή για να έρθει ο Φοξ και να φέρει το ματς στο 128-128, οδηγώντας το στην παράταση.

Οι Κινγκς στάθηκαν πολύ καλά στο Fiserv Forum αλλά λύγισαν στο τέλος από την ικανότητα του Λίλαρντ να μιλά στις κρίσιμες καταστάσεις των παιχνιδιών. Ο Dame τελείωσε την αναμέτρηση με 29 πόντους, 4 ριμπάουντ και 8 ασίστ, υπογράφοντας τη με το νικητήριο σουτ. Kαλός ματς ο Μπίσλεϊ με 23 πόντους και 5 τρίποντα.

Από την πλευρά των βασιλιάδων, μεγάλο ματς έκανε ο Σαμπόνις με triple double και 21 πόντους, 15 ασίστ και 13 ριμπάουντ. Δεν ήταν αρκετό όμως. Ο Φοξ είχε 32 πόντους, ο Μονκ 28 (και 0/2 βολές στο τέλος της παράτασης) ενώ ο Χουέρτερ μέτρησε 26 πόντους με 10 ριμπάουντ.

Στον αντίποδα ο Σάσα Βεζένκοβ έπαιξε ελάχιστα, έξι λεπτά και είχε 4 πόντους και 1 ριμπάουντ με 2/2 δίποντα και 0/2 τρίποντα.

Αποβλήθηκε ο έξαλλος στην τέταρτη περίοδο ο προπονητής των «βασιλιάδων» Μάικ Μπράουν.

Στο 28-12 το Μιλγουόκι, στο 23-16 το Σακραμέντο.