Μπακς – Χόρνετς 109-138: Σε ρηχά νερά τα «ελάφια» και ο μονοψήφιος Αντετοκούνμπο (videos)

Πριν από το τζάμπολ της αναμέτρησης στο Fisherv Forum η εικόνα της βαθμολογικής κατάταξης στην Ανατολή σίγουρα θα μπορούσε να προμηνύει ένα πιο εύκολο βράδυ για τους Μπακς κόντρα στους Χόρνετς. Αμ, δε…

Οι Χόρνετς των τελευταίων θέσεων στην Ανατολή υποχρέωσε τα «ελάφια» σε μια βαριά εντός έδρας νίκη με 138-104 κρατώντας τον Γιάννη Αντετοκούνμπο σε ρηχά νερά και σε μονοψήφιο αριθμό πόντων (!!!)

Η ομάδα της Σάρλοτ έχοντας την τριάδα Τέρι Ροζίερ, ΛαΜέλο Μπολ και Μέισον Πλάμλι σε τρομερή βραδιά έδωσε τα δείγματα μίας μεγάλης παράστασης από το πρώτο κιόλας δωδεκάλεπτο, όταν οι παίκτες της «έπιασαν» τους 51 πόντους ισοφαρίζοντας το ρεκόρ του ΝΒΑ για την αρχική περίοδο και την ίδια στιγμή είδαν το Μιλγουόκι να απαντά με 28.

Οι Χόρνετς είχαν 20 στα 29 σουτ στην εναρκτήρια περίοδο με το ποσοστό τους να είναι στο 69%, με 7/14 σουτ τριών πόντων!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σκόραρε τον 9ο πόντο του και αμέσως μετά αποσύρθηκε στον πάγκο περίπου στα μέσα της τρίτης περιόδου, παρακολουθώντας από εκείνο το σημείο το υπόλοιπο του ματς, έχοντας 0/2 τρίποντα, 2/5 δίποντα, 5/11 βολές με 4 ριμπάουντ και καμία ασίστ στα 22 λεπτά που αγωνίστηκε. O αδερφός του Θανάσης κατέγραψε 9 λεπτά συμμετοχής έχοντας 0/6 σουτ και 2/4 βολές, μαζεύοντας 4 ριμπάουντ.