Με Ερικ Ριντ ο Αρης αντί του Σταρκ, θέλει να γυρίσει στις νίκες κόντρα στο Μαρούσι

Ο Αρης Midea υποδέχεται σήμερα (10/03, 18:00, ERTSPORTS 2, ERTFLIX) το Μαρούσι, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Stoiximan Basket League και θέλει με κάθε τρόπο να επιστρέψει στις νίκες.

Η κανονική περίοδος έχει μπει στην τελική ευθεία της και κάθε παιχνίδι έχει τεράστια βαθμολογική σημασία. Ο Τζόναθαν Σταρκ έχει ένα χτύπημα στο πόδι από τον αγώνα με την Προμετέι κι έτσι στη θέση του θα κάνει ντεμπούτο με τη φανέλα του Αρη ο Ερικ Ριντ jr.

Χασανίδης: «Με την άμυνα να βάλουμε τις βάσεις για τη νίκη»

chasanidis kastritis

Ο άμεσος συνεργάτης του Γιάννη Καστρίτη, Χρήστος Χασανίδης, δήλωσε για τον αγώνα με το Μαρούσι:

«Έχοντας μπει στην τελική ευθεία της κανονικής περιόδου, κάθε αγώνας, ιδιαίτερα εντός έδρας, είναι ιδιαίτερα σημαντικός. Αντιμετωπίζουμε μία ομάδα η οποία έχει ενισχυθεί το τελευταίο διάστημα, έχει βάθος στο ρόστερ της και παίζει επιθετικό μπάσκετ.

Εμείς πρέπει να εφαρμόσουμε τις… εργοστασιακές ρυθμίσεις μας. Να ξεκινήσουμε από την άμυνα, ώστε να βάλουμε τις βάσεις για την απαραίτητη νίκη. Πρέπει να βγάλουμε ενέργεια και να έχουμε συγκέντρωση και στα 40 λεπτά του αγώνα, για να πάρουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε.

Τώρα που το φετινό ευρωπαϊκό ταξίδι μας τελείωσε, επικεντρώνουμε την προσοχή μας αποκλειστικά στο πρωτάθλημα, με στόχο να τερματίσουμε όσο το δυνατόν ψηλότερα, σε μία ιδιαίτερα έντονη και με πολλούς αγώνες σεζόν».