Μάβερικς – Μπακς 105-106: Η τέλεια… κλοπή του Γιάννη μέσα στο «σπίτι» του Ντόντσιτς (videos)

Μπακς και Μάβερικς τα έδωσαν όλα, με τα «ελάφια» του Γιάννη Αντετοκούνμπο να φεύγουν με το ροζ φύλλο (105-106) μέσα από το «σπίτι» του Λούκα Ντόντσιτς.

Οι Μπακς ξεκίνησαν την τουρνέ στη δυτική ακτή της Αμερικής με μια πολύ σημαντική νίκη που τους έστειλε στο 19-6, παρότι βρέθηκαν στο -12 στο δεύτερο ημίχρονο, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα επέστρεψαν και έριξαν στο καναβάτσο τους Μάβερικς του «Magic» Λούκα.

Για τρία δωδεκάλεπτα, ο Greek Freak ήταν άφαντος. Ωστόσο, εκεί που η μπάλα «έκαιγε» στην τέταρτη περίοδο, ήταν ο… γνωστός Γιάννης. Ο Έλληνας σούπερ σταρ έκανε τα πάντα, φέρνοντας κυριολεκτικά «τούμπα» το ματς. Σημείωσε 15 πόντους σε εκείνο το διάστημα (σταμάτησε στους 28 και στα 10 ριμπάουντ) και 3 λεπτά πριν το τέλος πήρε τον δρόμο για τον πάγκο (λόγω της αποβολής με τα 6 φάουλ).

Ο Μπρουκ Λόπεζ ήταν ο ήρωας της τελευταίας στιγμής για την ομάδα του Μάικ Μπουντενχόλζερ, που με το σκορ στο 105-104 σχεδίασε ένα μυθικό play, βγάζοντας τον Λόπεζ φάτσα με το καλάθι, με τον έμπειρο σέντερ να σκοράρει για το 105-106.

Ήταν το πρώτο του καλάθι στο ματς και αυτό που χάρισε το ροζ φύλλο στην ομάδα του. Οι Μάβερικς που νωρίτερα είδαν τον Τιμ Χάρνταγουεϊ να αστοχεί σε τρεις ελεύθερες βολές, είχαν την τελευταία επίθεση, αλλά ο Ντόντσιτς αστόχησε σε τρίποντο… προσευχή στο φινάλε.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-32, 48-52, 84-73, 105-106

ΝΤΑΛΑΣ ΜΑΒΕΡΙΚΣ (Τζέισον Κιντ): Φίνι-Σμιθ 5 (1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χάρνταγουεϊ 8 (2/7 τρίποντα), Πάουελ 9, Ντίνγουιντι 15 (5/13 σουτ, 2/6 τρίποντα), Ντόντσιτς 33 (3/11 τρίποντα, 4/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Κλέμπερ 8 (2), Γουντ 14 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπούλοκ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γκριν 8

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Αντετοκούνμπο 28 (10/20 σουτ, 1 τρίποντο, 7/10 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 7 λάθη), Μίντλετον 19 (6/17 σουτ, 2/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Λόπεζ 4 (6 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 17 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Άλεν 12 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πόρτις 10 (8 ριμπάουντ), Χιλ 6 (2), Κάρτερ 2, Κόνατον 8 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ)