Basketball

Λαύριο – ΠΑΟΚ 56-82: Έβγαλε αντίδραση και νίκησε εύκολα

Με νίκη έκλεισε ο ΠΑΟΚ mateco το διήμερο των φιλικών του αγώνων στην Αθήνα, καθώς επικράτησε σήμερα με 56-82 επί του Λαυρίου.

Η ομάδα του Μάσιμο Καντσελιέρι ήταν καλύτερη από την εικόνα που έδειξε το Σάββατο απέναντι στο Μαρούσι, έβγαλε αντίδραση και μαζί βγήκαν νέα χρήσιμα συμπεράσματα για την πορεία της προετοιμασίας.

O ΠΑΟΚ mateco  ξεκίνησε τον αγώνα με τους Ρέινολντς, Μπράτλεϊ, Περσίδη, Κράουζερ και Άπσον. Η ομάδα μας χρειάστηκε πέντε λεπτά για να πάρει το προβάδισμα και να επιβάλει το ρυθμό της στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι που αγωνίστηκαν με απουσίες στο πρώτο τους φιλικό, προηγήθηκαν 9-8 στο 5ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ mateco πέρασε μπροστά 11-18 (8’30’’) και έκλεισε με +7 (15-22) το πρώτο δεκάλεπτο.

Από το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ο κόουτς Καντσελιέρι είχε ήδη χρησιμοποιήσει 11 από τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του και ο ΠΑΟΚ mateco δημιούργησε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (15-26 στο 11’ και 21-32 στο 15΄). Το Λαύριο μείωσε 29-32, αλλά ο ΠΑΟΚ mateco αντέδρασε και πήγε ξανά τη διαφορά στους 11 (29-40).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ mateco άνοιξε τη διαφορά (35-52 στο 24’), έφτασε στο +20 (36-56 26’), αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν 43-58 στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Με τρίποντο του Χέντερσον στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η διαφορά πήγε στο +18 (43-61) και σύντομα ξεπέρασε τους 20 (43-65 στο 32’). Ο κόουτς Καντσελιέρι μοίρασε το χρόνο σε όλους, η διαφορά άνοιξε ακόμη περισσότερο (49-77), πριν το τελικό 56-82.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 31-42, 43-58, 56-82

ΛΑΥΡΙΟ: Τσάμης 6, Griffin 13 (2), Φιλοξενίδης 3 (1), Μουράτος 6, Sherman 9 (1), Πατρίκης 4, Γόντικας 2, Forrest 2, Slater 9 (1), Βαζούκης 2.
ΠΑΟΚ mateco: Λέφας, Henderson Jr. 12 (2), Upson 6, Forrester 12, Ιατρίδης, Περσίδης 9 (1), Κατσίβελης 4, Παπαδάκης 4 (1), Bartley 10, Μανθόπουλος 2, Reynolds Jr.12 (1), Kreuser 8 (1), Stanojevic 3 (1).