Ήττα στην πρεμιέρα της Stoiximan GBL για Αρη 59-70 από την ΑΕΚ!

Ο ΑΡΗΣ Midea ηττήθηκε από την ΑΕΚ Betsson με 59-70, στην πρεμιέρα της φετινής Stoiximan GBL.

Οι «κιτρινόμαυροι» πλήρωσαν την αστοχία (21/55 σουτ, 10/17 βολές) και τα λάθη τους (17) και δεν αξιοποίησαν την καλή αμυντική προσπάθειά τους στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Με τρίποντα του Μαντζούκα και του DeJulius ο ΑΡΗΣ Midea προηγήθηκε με 9-4. Τολιόπουλος και Roberts έκαναν ένα 6-0 για το 15-9 και το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους στο 17-14.

Η ΑΕΚ Betsson πέρασε με 17-19 και 19-24 όμως με καλή άμυνα η ομάδα του Γιάννη καστρίτη έκανε το 27-24, πριν το 29-26 υου ημιχρόνου.

Ο Banks έγραψε το 31-26 αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 0-8 για το 31-34. Ο ΑΡΗΣ Midea μετέτρεψε το 36-40 σε 40-40 και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο 41-44.

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι κόλλησαν επιθετικά και η ΑΕΚ Betsson έκανε το 42-54. Ο ΑΡΗΣ Midea, με εκφραστές τους DeJulius και Woodbury προσπάθησε να αντιδράσει, όμως η αστοχία και τα λάθη, αλλά και κάποια σημαντικά καλάθια του αντιπάλου, κράτησαν την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα στη θέση του οδηγού και τελικά του νικητή.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 29-26, 41-44, 59-70.

ΑΡΗΣ Μidea (Καστρίτης): Μπανκς 2, Νόλεϊ 3 (7 ριμπάουντ), Ντε Τζούλιους 17 (4/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γούντμπερι 15 (6 ριμπάουντ), Μαντζούκας 5, Άλκινς 3, Τολιόπουλος 7, Χατζηδάκης, Γκιουζέλης 1, Μποχωρίδης 2, Πουρλίδας, Ρόμπερτς 4

ΑΕΚ Betsson (Σάκοτα): Χαμπ 10 (2/7 τρίποντα), Νετζήπογλου 5, Κουζέλογλου 5, Γκόλντεν 4 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χέιλ 5 (0/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκρέι 9 (6 ριμπάουντ), Σκορδίλης, Καράμπελας, Φλιώνης 2, Μπράις 18 (1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Φίλλιος, Κουζμίνσκας 12 (4 ριμπάουντ)