Η ΠΑΟΚάρα «πέταξε» πιο ψηλά από το Περιστέρι και μπήκε με το δεξί! (vids)

Ο «Δικέφαλος» για πέντε σερί χρόνια έχανε στο Περιστέρι. Όμως, απόψε έφυγε με το «διπλό» (72-80) από τη Δυτική όχθη της Αθήνας και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στη νέα Greek Basketball League.

Πάνε είκοσι χρόνια από την τελευταία εκτός έδρας νίκη του ΠΑΟΚ σε πρεμιέρα πρωταθλήματος. Τότε, είχε κερδίσει τον Πανελλήνιο στην Αθήνα, τώρα το έκανε απέναντι στο ισχυρό Περιστέρι με κορυφαίους τους Κρούζερ, Χέντερσον και Μπάρτλεϊ.

Η ομάδα του Μάσιμο Καντσελιέρι είδε τον Ρόκι Κρούζερ να σταματάει στους 19 πόντους και να γίνεται ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να έχει προβάδισμα εννέα πόντων (46-37), έχοντας τους Κρούζερ και Χέντερσον σε εξαιρετικό βράδυ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι καταιγιστικοί, με τις επιθετικές τους επιλογές να βρίσκουν συνεχώς στόχο, ειδικά από το τρίποντο, καθώς η ομάδα της Θεσσαλονίκης εκτελούσε περίπου με 50% έξω από την γραμμή των 6,75μ. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με προβάδισμα 14 πόντων για τον ΠΑΟΚ (η μέγιστη διαφορά έφτασε στους +16π για τους «ασπρόμαυρους» στο 29’) με το σκορ στον φωτεινό πίνακα να δείχνει 69-55 και το παιχνίδι πλέον να έχει ξεκάθαρο φαβορί.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο παρκέ με ψυχικά αποθέματα για την ανατροπή. Με ένα επιμέρους σκορ 15-2 το Περιστέρι μετέτρεψε το 69-53 και το -16, σε 71-68 και στο -3, με 4 λεπτά να απομένουν για την λήξη και το παιχνίδι να είναι ξανά ανοιχτό. Στις κατοχές που ακολούθησαν «έπεσαν κορμιά», με τους γηπεδούχους να παλεύουν για την μεγάλη επιστροφή, αλλά στο τέλος ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επιβάλλει και πάλι τον ρυθμό του και να ανακόπτει την αντεπίθεση του αντιπάλου του.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά», με το σκορ στο 73-70, «πάτησε το γκάζι» και με ένα επιμέρους 6-0 «καθάρισε» την υπόθεση νίκη, φτάνοντας μετά από σφυρίγματα εκατέρωθεν και μάχες σώμα με σώμαμ στην νίκη με σκορ 80-72, ξεκινώντας την Stoiximan GBL ιδανικά.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 37-46, 55-69, 72-80

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Λιμνιάτης): Κόφεϊ 6, Πάπας 9 (1/6 τρίποντα), Πουλιανίτης 5, Πάτον 10 (8 ριμπάουντ), Κάρμπερι 8 (4 ασίστ), Παπαγεωργίου, Σταυρακόπουλος, Τσουργιάννης, Αβδάλας 5, Χάρις 20 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Έντι 4, Ζούγρης 5

ΠΑΟΚ (Καντσελιέρι): Άπσον 6, Περσίδης 3, Μπάρτλεϊ 17, Ρέινολντς 2, Κρούζερ 19 (4/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λέφας, Χέντερσον 18 (5/10 τρίποντα), Φόρεστερ 6 (8 ριμπάουντ), Ιατρίδης, Κατσίβελης 6, Σκουλαριώτης, Παπαδάκης 3