Ελλάδα – Σερβία 97-92: Ψυχωμένη, πραγματική ομαδάρα! (videos)

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ, παίζοντας με πάρα πολλές απουσίες αλλά χωρίς το άγχος της πρόκρισης, μπροστά σε 7.000 φίλους της στο κλειστό των Λιοσίων, γύρισε από το -13 και επικράτησε της Σερβίας με 97-92 στην παράταση (80-80 κ.α.).

Η Ελλάδα παρατάχθηκε κόντρα στη Σερβία δίχως το άγχος της πρόκρισης στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2023. Το πέτυχε τον περασμένο Νοέμβριο με τη νίκη στο Βέλγιο, δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στις αναμετρήσεις με τους Σέρβους και τη Λετονία στη Ρίγα (27/2) όσον αφορά τη συμμετοχή στην τελική φάση.

Από την άλλη πλευρά, η Σερβία είχε το κίνητρο, ψάχνοντας τη νίκη που θα την έστελνε στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Εν τέλει η… αδιάφορη Εθνική επικράτησε με 97-92 και πλέον η Σερβία θέλει νίκη επί της Μεγάλης Βρετανίας τη Δευτέρα ή ήττα του Βελγίου απόψε από τους Βρετανούς.

Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν σταθερά διψήφια διαφορά ως τα μέσα της τρίτης περιόδου, έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Μιλουτίνοφ (σκοράρισμα, άμυνα), Γιόβιτς (δημιουργία) κόντρα στην Ελλάδα που δυσκολευόταν πολύ να πλησιάσει στη ρακέτα.

Παρ’ όλα αυτά η Εθνική έκανε τη μεγάλη αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο, επιστρέφοντας από το -13 (35-48, 25’). Οι εκπληκτικοί Ρογκαβόπουλος και Μωραϊτης μαζί με τον Χουγκάζ που έδωσε λύσεις κουβάλησαν την Ελλάδα και έστειλαν το ματς στην παράταση αφού ο Γιάραμαζ σούταρε για τη νίκη όμως αστόχησε υπό την πίεση του Καλαϊτζάκη.

Εκεί τα τρία συνεχόμενα τρίποντα του Ρογκαβόπουλου σφράγισαν την τεράστια νίκη της Εθνικής!

Διαιτητές: Kόντε, Καστίγιο, Μαρκές

Δεκάλεπτα: 8-15, 30-39, 55-62, 80-80 (κ.α.), 97-92