Elite League: Η έρευνα της ΕΟΚ για το Πανερυθραϊκός-Μαρούσι και τα ζευγάρια σε play-offs και play-outs

Απίστευτα πράγματα έγιναν στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου στην Elite League. Κωμικοτραγικά γεγονότα που θύμισαν άλλες παλιές εποχές και πάνε το μπάσκετ πολλά χρόνια πίσω.

Το τζάμπολ στα παιχνίδια της τελευταίας αγωνιστικής στην Elite League και λίγο πριν διασταυρωθούν οι ομάδες για τα play-offs και τα play-outs, δόθηκε την ίδια ώρα. Γι’ αυτόν τον λόγο αποφασίστηκε να περιμένουν σε όλα τα γήπεδα προκειμένου να ξεκινήσουν τα δεύτερα ημίχρονα την ίδια ακριβώς ώρα. Αφορμή αποτέλεσε η αργοπορημένη λήξη του α’ μέρους στο ματς του Τρίτωνα με τον Ηρακλή.

Όμως στο ματς της Νέας Ερυθραίας, ανάμεσα στον Πανερυθραϊκό και το Μαρούσι, ενώ απέμεναν τρία λεπτά για το τέλος της αναμέτρησης έπεσαν νερά στο γήπεδο (!!!) με αποτέλεσμα να υπάρξει διακοπή και να γίνει γνωστό το αποτέλεσμα στο ματς Τρίτωνας – Ηρακλής (83-64).

Η ΕΟΚ αποφάσισε να ανοίξει φάκελο για το ματς του Πανερυθραϊκού με το Μαρούσι ζητώντας καταθέσεις αλλά και με ποιους παίκτες έγινε η επανέναρξη του αγώνα.

Τα ζευγάρια σε play-offs και play-outs

Το Ψυχικό τερμάτισε στην πρώτη θέση της κατάταξης στην Elite League με την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου ενώ την τετράδα συμπλήρωσαν κατά σειρά το Μαρούσι, ο Ηρακλής και ο Τρίτων.

Η ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ έγινε η ομάδα που θα ακολουθήσει την Καβάλα στη Β’ Εθνική, καθώς μετά την ήττα της από τον Αίαντα Ευόσμου με 73-59 κατετάγη 15η και υποβιβάζεται.

Αμύντας (12) – Αγρίνιο (13) 1-1

Οι αγώνες των play-offs και των play-outs θα γίνουν 10, 13 και 17 Μαΐου. Η πρόκριση στο Final 4 για τα play-offs και η παραμονή στην κατηγορία για τα play-outs κρίνεται στις τρεις νίκες, με τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου να μεταφέρονται.