Απομακρύνεται η τετράδα, ήττα από το Μαρούσι για τον Αρη στο Παλέ 67-73

Τέταρτο συνεχόμενο αρνητικό αποτέλεσμα σε πρωτάθλημα, κύπελλο και Ευρώπη για τον Αρη Midea, που ηττήθηκε στο «Nick Galis Hall» από το Μαρούσι με 67-73, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Stoiximan Basket League και βλέπει την τετράδα να απομακρύνεται.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη πλήρωσε την αστοχία της (21/45 δίποντα, 6/30 τρίποντα) και μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ακολουθούσε στο σκορ. Στο τέλος μείωσε τη διαφορά στους 4 πόντους (60-64), αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την αντεπίθεσή της.

Με τον Τολιόπουλο και τον Μπλούμπεργκς να σκοράρουν από 8 πόντους, ο ΑΡΗΣ Midea προηγήθηκε με 18-13, όμως το Μαρούσι αντεπιτέθηκε και πέρασε 20-21, πριν το 22-21 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 22-28. Με τον Κατσίβελη να δίνει λύσεις οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο 37-38 και το ημίχρονο έληξε με 37-43.

Στην τρίτη περίοδο ο ΑΡΗΣ Midea κόλλησε στο σκορ και το Μαρούσι πήρε διψήφια διαφορά (37-47). Ο Τολιόπουλος προσπαθούσε να κρατήσει την ομάδα του, όμως το δεκάλεπτο έληξε στο 50-60.

Ο ΑΡΗΣ Midea έκανε την ύστατη προσπάθεια στο τέταρτο δεκάλεπτο και με καλάθι του Σλαφτσάκη μείωσε σε 60-64. Όμως οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα καθοριστικό 0-5 και έγραψαν το 60-69, στο 37’. Στο διάστημα που απέμεινε οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι και δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 37-44, 50-60, 67-73

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 18 (1), Μπλούμπεργκς 8 (2), Μποχωρίδης 2, Ντε Σόουζα 2, Περσίδης 3 (1), Χάρελ 10 (2), Σανόγκο 4, Σλαφτσάκης 2, Καλόγηρος, Μπάνκστον 2, Σλαφτσάκης 2, Κατσίβελης 8, Ριντ 4.

ΜΑΡΟΥΣΙ (Βετούλας): Κόζι 9 (1), Στασινός 2, Τζούστον 10, Ραντούλιτσα 19 (1), Γούνταρντ 10 (1), Μπόγρης, Μπρίσκο 4, Νικολαΐδης 10 (1), Γιαννόπουλος 8 (2).