Backstage

Οι φωνές των Ισπανών για το δεύτερο γκολ της Ιαπωνίας

Η Ιαπωνία γράφει ιστορία στα γήπεδα του Κατάρ! Όλοι χάρηκαν, πλην των Γερμανών, για τη νέα επική νίκη με ανατροπή των Σαμουράι, που όπως και με τη Γερμανία έκαναν ακριβώς το ίδιο και κόντρα στην Ισπανία!

Νέα ανατροπή για την ομάδα του Μοριγιάσου, που μπορεί να έμεινε πίσω στο σκορ απέναντι στη «Φούρια Ρόχα», αλλά στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε δυο γκολ μέσα σε τρία λεπτά και όχι μόνο πήρε μια μεγάλη νίκη με 2-1, αλλά πανηγύρισε και την πρωτιά του 5ου ομίλου.

Πάντως, οι Ισπανοί φωνάζουν δικαιολογημένα για το δεύτερο γκολ των Ιαπωνών, με την μπάλα να έχει βγει εκτός γραμμής πριν από το γύρισμα του Μιτόμα προς τον Τανάκα που εξ επαφής πέτυχε το 2-1.

Φυσικά αυτή η φάση που εξετάστηκε από το VAR και με την μπάλα να έχει μικροτσίπ για το Goal Technology η απόφαση να μετρήσει το γκολ προκάλεσε «θύελλα» αντιδράσεων στα social media.