Backstage

ΠΑΟΚ: O Λάριν έχει σκοράρει και ξέρει τι εστί Τούμπα! (video)

Το όνομα του Κάιλ Λάριν, μεταγραφικού στόχου του ΠΑΟΚ, δεν ακούγεται πρώτη φορά για τον «Δικέφαλο».

Πριν από 2,5 χρόνια, το καλοκαίρι του 2020,  υπήρξε έντονο ενδιαφέρον για τον Καναδό φορ, μετά από μια πολύ καλή χρονιά του στο Βέλγιο με την Ζούλτε Βάρεγκεμ (9 γκολ και 11 ασίστ σε 33 επίσημα ματς) που τον έφεραν πολύ ψηλά στη μεταγραφική λίστα του ΠΑΟΚ.

Τελικά, τότε, ο ύψους 1.88μ. και 58 φορές διεθνής (25 γκολ) με την εθνική ομάδα του Καναδά, αποφάσισε να επιστρέψει στην Μπεσίκτας, την ομάδα που τον είχε φέρει τον Ιανουάριο του 2018 στην Ευρώπη, αποκτώντας τον από το Ορλάντο FC.

Από μια άποψη δεν έκανε λάθος, που αρνήθηκε την πρόταση των «ασπρόμαυρων», καθώς μετά από μια εντυπωσιακή χρονιά έφτασε στην κατάκτηση του νταμπλ την σεζόν 2020/21, ενώ αναδείχθηκε κορυφαίος φορ του πρωταθλήματος της γειτονικής χώρας, με 19 γκολ σε 38 εμφανίσεις.

Μάλιστα εκείνη η σεζόν ξεκίνησε με εμφάνιση στην Τούμπα όταν και βρέθηκε με την Μπεσίκτας στον αγώνα του β’ προκριματικού γύρου του Τσάμπιονς Λιγκ απέναντι στον ΠΑΟΚ του Αμπέλ Φερέιρα.

Ο «Δικέφαλος» είχε πάρει μια σπουδαία πρόκριση στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης, πετυχαίνοντας τρία γκολ, ήδη, από το 30ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Χρήστο Τζόλη να σκοράρει 2 φορές και να έχει μια ασίστ στον Δημήτρη Πέλκα για το 3-0.

Από πλευράς φιλοξενούμενων τότε, το μοναδικό γκολ είχε σημειώσει στο 37ο λεπτό ο Κάιλ Λάριν, με τον 27χρονο Καναδό να μειώνει σε 3-1, αλλά τον ΠΑΟΚ στο τέλος να πανηγυρίζει την πρόκριση.