Backstage

Ντέμη, μη τους χαλάς το όνειρο… «Καμία κόκκινη σε Ολιβέιρα, Ίνγκασον» (video)

O Ντέμης Νικολαΐδης έβαλε ένα τέλος στην προπαγάνδα της ΑΕΚ περί διαιτησίας στο ντέρμπι της Τούμπας.

Η Ένωση από τη διάρκεια του αγώνα «φωνάζει» για δύο φάσεις που θεωρεί ότι δε δόθηκαν κόκκινες κάρτες σε ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ, ωστόσο ο πρώην διεθνής επιθετικός και πρόεδρος της ΑΕΚ, σχολιάζοντας το ντέρμπι των «Δικεφάλων» στην εκπομπή «Monday FC» της Nova, είχε τελείως διαφορετική άποψη.

Τι είπε ο Ντέμης Νικολαΐδης:

«Ο διαιτητής ήταν συνεπής, δεν υπάρχει κόκκινη κάρτα ούτε στο μαρκάρισμα του Ινγκασον ούτε στη φάση του Ολιβέιρα. Αφού και οι δύο έχουν παράπονα τα πήγε καλά ο διαιτητής…» σχολίασε γύρω από τις δύο συγκεκριμένες φάσεις.

«Ο ΠΑΟΚ ευτύχησε να βάλει δύο γκολ και έχει έξυπνο προπονητή παίρνοντας το ματς. Η ΑΕΚ βρήκε ευκαιρίες. Ο ΠΑΟΚ στα τελευταία 10 λεπτά πάλι δέχθηκε ευκαιρίες. Θα μπορούσε να δεχθεί γκολ στο 85′ στην κεφαλιά του Βίντα και να αλλάξει το ματς», ανέφερε ακόμη ο Ντέμης και πρόσθεσε: «Στα τελευταία δέκα λεπτά η ΑΕΚ είχε φάσεις.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά και τα ατού της ΑΕΚ δε φάνηκαν. Οι καλοί παίκτες της ΑΕΚ δεν έκαναν την διαφορά, δεν ήταν προσεκτικοί στην άμυνα και μιλάω για το δεύτερο γκολ.

Έχω ακούσει για ευθύνες του Αθανασιάδη για το πρώτο γκολ. Είναι πολύ δύσκολο να αλλάξει και να πέσει από την άλλη μεριά. Θα μπορούσε στο δεύτερο να βγει. Στο 2-0 η ΑΕΚ έκανε λάθος στα μαρκαρίσματα.

Η ΑΕΚ έπαιξε αυτό που συνηθίζει να παίξει, βρήκε φάσεις. Αν η ΑΕΚ που βλέπουμε με υψηλή ένταση έχει κάνει τόσες τελικές, θα μπορούσε να σκοράρει, δεν το λες και κακό για ντέρμπι στην Τούμπα; Δε θυμάμαι ευκαιρία του ΠΑΟΚ. Λαι οι δύο ομάδες προσπάθησαν να παίξουν με μεγάλες μπαλιές. Φοβήθηκαν και οι δύο τις μεγάλες μπαλιές. Είχε και τύχη ο ΠΑΟΚ του βγήκαν οι φάσεις, μέχρι το 85′ τα πήγε καλά, θα μπορούσε να δεχθεί γκολ».