World

H… συνήθης Μπάγερ Λεβερκούζεν: Πήρε «διπλό» στην πρεμιέρα με γκολ στις καθυστερήσεις!

Αν και προηγήθηκε με 2-0, στη Βόρεια Ρηνανία-Βεστφαλία, η Μπάγερ Λεβερκούζεν, είδε την Γκλάντμπαχ να την ισοφαρίζει 2-2, στο “Borussia Park”, αλλά με το δεύτερο γκολ του στο παιχνίδι, ο Φλοριάν Βιρτς της χάρισε τη νίκη με 3-2, στον αγώνα με τον οποίο «άνοιξε η αυλαία» της σεζόν στην Bundesliga.

Η Λεβερκούζεν προηγήθηκε στο 12ο λεπτό, με τον Γκρανίτ Τζάκα και στο 38΄ ο Γερμανός Φλοριάν Βιρτς διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων.

Οι παίκτες της Γκλάντμπαχ, επέστρεψαν από τα αποδυτήρια αποφασισμένοι και απάντησαν με δύο γκολ. Οι γηπεδούχοι έμειναν αρχικά «ζωντανοί» με το γκολ του Νίκο Ελβέντι στο 59ο λεπτό. Δεν έπαψαν να κυνηγούν την ισοφάριση, η οποία ήρθε εν τέλει χάρη στον Τιμ Κλάιντινστ, στο 85ο λεπτό μετά από ασίστ του Αυστριακού Κέβιν Στέγκερ.

Όμως, ο Φλοριάν Βιρτς… θα γινόταν εκ νέου ο ήρωας της Λεβερκούζεν. Κέρδισε πέναλτι στο 90′ + 10′,  αστόχησε από την άσπρη βούλα, αλλά στο «ριμπάουντ» που πήρε ο ίδιος δεν έκανε λάθος και έγραψε το τελικό 3-2!